Как да окажем първа помощ при изгаряне в 4 стъпки?

Обновена: 13.02.2025|
първа помощ при изгаряне

Всеки един от нас трябва да знае стъпките за оказване на първа помощ при изгаряне, защото този вид наранявания в леката си форма са изключително често срещани.

 

Съдържание

Първа помощ при изгаряне: какво включва?

Първа помощ при изгаряне включва незабавно охлаждане на засегнатата зона с хладка вода за 15-20 минути без използване на лед. Важно е да се постави стерилна, неприлепваща превръзка. Ако има мехури, те не трябва да се пукат. В тежки случаи трябва да се потърси спешна медицинска помощ.

 

Различни ситуации могат да доведат до такова увреждане на кожата, като например:

  • Термични изгаряния при контакт с горещи предмети, течности, пара или открит огън
  • Химически изгаряния заради агресивни химикали като киселини, почистващи препарати или разтворители
  • Контакт с електрически ток, например при работа с електроуреди, повредени кабели или удар от мълния
  • Ожулване и топлинно изгаряне, причинени от контакт с твърда повърхност и триене (фрикционно изгаряне)
  • Реакция на кожата към ултравиолетова (UV) радиация от слънцето или солариуми: явление, познато и като слънчево изгаряне
  • Излагане на радиация, например при лечение с лъчетерапия или работа в среди с висока радиационна активност

 

Изгарянето на кожата при неправилна лазерна епилация е друг пример, който спада към категорията на термичните изгаряния. От тази разбивка на всички потенциални причинители на изгаряне можем да заключим, че множество ежедневни дейности като пиенето на топло кафе или чай, боравенето с електроуреди, седенето на слънце и дори провеждането на козметични процедури за обезкосмяване ни излагат на риск.

По тази причина е изключително важно да можем да разпознаем степента на увреждане на кожата и да знаем как да реагираме правилно в ситуация на изгаряне. Именно на тези аспекти ще се спрем сега.

 

Степени на изгаряне

 

Степени на изгаряне, първа помощ при изгаряне

 

Изгарянето е увреждане на кожата и подлежащите тъкани, което може да причини проблеми, вариращи от леко зачервяване и дискомфорт до тежки и дълбоки увреждания. Различните степени на увреждане се класифицират според тежестта на състоянието:

  • Увреждане от първа степен засяга само повърхностния слой на кожата, т.е. епидермиса. Придружени са от зачервяване, болка и понякога леко подуване, но няма образуване на мехури. Този тип обикновено заздравява бързо, без трайни последствия.
  • Втора степен включва увреждане на епидермиса и част от дермата, втория слой на кожата. Това води до зачервяване, мехури и изтичане на течност от увредените тъкани. Болката е по-осезаема, а възстановяването може да отнеме седмици, като при по-тежките случаи съществува риск от образуване на белези.
  • Трета степен изгаряне се отразява върху всички слоеве на кожата, включително подкожната тъкан. Кожата може да изглежда бяла, овъглена или кафява, а засегнатата зона често е безболезнена поради увреждане на нервните окончания. Този проблем изисква специализирана медицинска грижа като например трансплантация на кожа.
  • Четвърта е най-тежка, защото засяга не само кожата, но и подлежащите мускули, сухожилия и кости. Тези изгаряния са изключително сериозни и често животозастрашаващи, като изискват интензивно лечение и продължителна рехабилитация.

 

Спрямо тежестта на състоянието варира необходимостта от лечение. Леките изгаряния могат да бъдат третирани у дома след оказване на първа помощ при изгаряне, докато по-тежките увреждания изискват обаждане на 112 и получаване на незабавна медицинска намеса.

 

Какво да правим при изгаряне?

 

Първа помощ при изгаряне

 

Първа помощ при изгаряне започва с предотвратяване на разпространението. Това включва премахване източника на топлина или огън като например горящи дрехи. Особено при деца при заливане с гореща вода дрехите трябва незабавно да бъдат свалени, защото малките имат изключително чувствителна кожа, а вода с температура 50°C може да причини сериозни щети само за 10 секунди. Важно е да имаме предвид, че при децата и възрастните хора дори малко изгаряне трябва задължително да бъде третирано от лекар.

Тази стъпка обикновено включва премахване и на бижута. Това обаче невинаги е препоръчително, ако изгарянето е придружено с мехури, защото опитът за сваляне на украшенията може да предизвика допълнително нараняване на кожата.

Охлаждане е втора стъпка от първа помощ при изгаряне. Тук трябва да сме изключително внимателни да извършим това правилно.

В никакъв случай не бива да използваме лед или леденостудена вода. Подобна рязка температурна разлика може единствено да увреди кожата допълнително и да наруши кръвообращението.

Охлаждането на засегнатата област с хладка вода (около 20°C) за 15-20 минути може да облекчи болката и да ограничи увреждането. Това се прави с цел извеждане на излишната топлина от засегнатия участък и предотвратяване появата на мехури. Ако такива обаче все пак са се образували, те не трябва да се докосват и пукат, защото това ще оголи засегнатата кожа, като повиши риска от инфекция, усили болезненото усещане и увеличи вероятността за образуване на белези.

След това може да се премине към локално третиране със специален мехлем или крем за възстановяване след изгаряне като трета стъпка при първа помощ при изгаряне. На този етап не бива да се доверяваме на домашни лекове, защото някои от тях могат дори да навредят.

Тук е важно да споменем няколко важни правила. Ако което и да е от следните описания важи за изгарянето, трябва задължително да потърсим незабавна лекарска помощ:

 

По отношение тежестта на състоянието и нуждата от лекарско лечение само изгарянето от първа степен може да се лекува у дома, освен ако не засяга бебета, деца и възрастни хора. Мехурите обикновено са признак на втора степен изгаряне, което веднага трябва да подсказва, че не бива да се разчита само на домашно третиране.

Покриването на раната с подходяща стерилна, неприлепваща превръзка е последната, четвърта стъпка от първа помощ при изгаряне. За целта се използват материали, които не отделят мъх или власинки.

 

Грижа за кожата и възстановяване след повърхностно изгаряне

 

Първа помощ при изгаряне, възстановяване

 

След изпълняване на всички стъпки за първа помощ при изгаряне остава да изчакаме естественото възстановяване на повърхностното нараняване. Все пак има някои начини да подпомогнем този процес с нежна грижа. В случай че тежестта на състоянието не изисква лекарска намеса, можем да изберем сами подходяща козметика, включваща съставки като:

  • Пантенол, който подпомага заздравяването и задържането на влага в кожата
  • Извлечен от лайка бизаболол с противовъзпалителен и успокояващ ефект
  • Алое вера, което служи за охлаждане, хидратиране и намаляване на зачервяването, особено в първите етапи на възстановяване
  • Екстракт от хамамелис, важна съставка за облекчаване на раздразнената кожа благодарение на своите стягащи и противовъзпалителни свойства

 

След като изгарянето започне да заздравява, кожата трябва да се поддържа хидратирана, за да се избегнат лющене и образуване на белези. Затова е важно както да се прилагат щадящите продукти за локално въздействие, така и да се пие достатъчно вода. Добре е да се избягва каквато и да е козметика, съдържаща алкохол, парфюми и активни киселини, тъй като те могат да влошат състоянието на кожата

Защитата от слънцето е друг аспект на възстановяването. Най-добре е засегнатата зона изобщо да не се излага на светлина, защото тя е изключително чувствителна към UV лъчите. В случай, че това е невъзможно, трябва да се нанася слънцезащитен крем с висок SPF с изчистен състав и без дразнещи вещества.

По време на възстановяването е важно да се наблюдава за признаци на инфекция като зачервяване, повишена температура на мястото, подуване или гной. Ако се появят такива проблеми или изгарянето не заздравява в рамките на няколко дни, консултацията с лекар е задължителна.

 

Заключение

Познаването на мерките за първа помощ при изгаряне е от изключителна важност, защото дори най-малкото невнимание понякога може да доведе до инцидент, който да увреди кожата, най-големия и подценяван орган в нашето тяло. Изгарянията са чести, като могат да бъдат причинени от различни фактори – термични, химични, електрически, радиационни, фрикционни и т.н.

Способността за оказване на първа помощ при изгаряне е ключово умение, което може да предотврати усложнения. Първите стъпки включват премахване на източника на топлина и охлаждане на засегнатия участък с хладка вода.

След това се преминава към локално третиране със специален мехлем или крем за възстановяване. Последната стъпка от правилата за оказване на първа помощ при изгаряне е да се покрие раната с подходяща стерилна, неприлепваща превръзка. Тя трябва да се направи от материали, които не отделят мъх или власинки.

При по-сериозни случаи, като изгаряния от втора или дори по-висока степен, е важно да се потърси спешна медицинска помощ.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява изгарянето?

Изгарянето е увреждане на кожата и подлежащите тъкани, което може да причини проблеми, вариращи от леко зачервяване и дискомфорт до тежки и дълбоки увреждания. 

Как да окажем първа помощ при изгаряне?

Първа помощ при изгаряне включва премахване на източника на топлина, както и на дрехите и бижутата. Осъществява се незабавно охлаждане на засегнатата зона с хладка вода за 15-20 минути без използване на лед. Важно е да се постави стерилна, неприлепваща превръзка.

Защо мехурите не бива да се пукат при оказване на първа помощ при изгаряне?

Мехурите не трябва да се докосват и пукат, защото това ще оголи засегнатата кожа, като повиши риска от инфекция, направи усещането още по-болезнено и увеличи вероятността за образуване на белези.

Категории: Здраве, Здравни съвети|Публикувана: 13.02.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар