Отлепване на ретината – причини и симптоми

Обновена: 12.12.2024|
Отлепване на ретината.

Според последните статистически проучвания близо 72% от случаите на слепота се дължат на настъпило отлепване на ретината. Зрението започва в ретината – тънък слой, разположен в задната част на очната ябълка, който преобразува светлината в електрически сигнали. Те се предават към мозъка за обработка и формиране на визуални образи.

Какво представлява отлепването на ретината?

Отлепването на ретината възниква, когато ретината, светлочувствителната тъкан в задната част на окото, се отдели от подлежащата поддържаща тъкан. Това може да причини внезапна загуба на зрението. В процеса на отлепване може да се появят проблясъци на светлина, които се дължат на механично дразнене или тъмни петна поради попадане на кръв в стъкловидното тяло.

 

 

Бързото медицинско лечение е от решаващо значение за предотвратяване на трайно увреждане на зрението.

Стъкловидното тяло е прозрачен гел, който изпълва вътрешността на окото – пихтиестото вещество между очната леща и ретината. Когато то бъде отделено от своята подлежаща съдова обвивка или нервният слой на ретината се отдели от пигментния, спира снабдяването на нервните клетки с необходимите хранителни вещества и кислород и те започват да умират.

Това е сериозен медицински проблем, който изисква незабавни действия, тъй като за отрицателно време може да доведе до пълна загуба на зрението.

 

Възможни предпоставки за заболяването

Ето и част от възможните причини за възникване на проблема:

  • Високо късогледство
  • Претърпяна катарактна екстракция (“перде на окото”)
  • Вирусни инфекции
  • Заболявания на жлезите с вътрешна секреция
  • Напреднала диабетна ретинопатия
  • Хипертония
  • Бъбречни заболявания
  • Глаукома
  • Предхождащо отлепване на ретината на другото око
  • Наличие на рискови зони в ретината
  • Патологични увреждания в стъкловидното тяло
  • Наследствени фактори
  • Старост
  • При внезапна травма на окото от удари, упражнения или стрес

 

Видове отлепване на ретината

 

Отлепване на ретината.

 

Най-срещан е регматогенният вид отлепване на ретината. Решетъчната дегенерация (периферна дегенерация на ретината) предразполага към регматогенно отлепване. Когато в ретината се получи някаква дупка или разкъсване, течност от стъкловидното тяло изтича и се натрупва под ретината, заради което тя се отдръпва от подлежащите и органи, кръвоснабдяването спира, а резултатът е загуба на способността за виждане.

Ексудативно отлепване настъпва вследствие на натрупала се течност под ретина, в която няма дупки или разкъсвания. Най-често е причинено от макулна дегенерация, свързана с напредване на възрастта и образуване на нови, анормални кръвоносни съдове под ретината, както и с тумори и възпалителни заболявания.

При хора с лошо третиран диабет високите нива на кръвната захар могат да увредят кръвоносните съдове в ретината. С течение на времето тези увредени съдове водят до създаване на нови, анормални кръвоносни съдове, които образуват около себе си съединителна (фиброзна) тъкан. Тя е склонна да се свива и да създава сцепление върху ретината. В резултат ретината се отдръпва от задната част на окото и се получава отлепване.

 

Симптоми при отлепване на ретината

Първият симптом на проблема се определя спрямо мястото, на което ретината е започнала да се отлепва и се изразява в разнородни изкривявания в зрението. Нехарактерна е появата на болка, защото ретината сама по себе си не съдържа нервни окончания.

“Летящи мушички”

Съвсем в  началото започват да се появяват малки черни линии или точици пред очите, особено когато се гледа право към светлината. Те могат и да се дължат на безобидни нарушения в стъкловидното тяло, но също са потенциален индикатор за отлепването.

Възможно е и вместо точици да се виждат големи сенчести петна (при отлепване в долната част) или изведнъж да се появи мрежа подобна на сиво перде в зрителното поле.

Всички тези зрителни нарушения се дължат на факта, че при отлепване ретината става невъзприемчива към светлината.

”Светкавици”

Появяват се най-често при внезапно преместване на погледа и в тъмнината. Те възникват при отлепване на стъкловидното тяло, което непосредствено може да доведе до отлепване на самата ретина.

Нарушение на централното зрение

При отлепването на макулата, която е централна част на ретината възниква рязък спад в остротата на зрението и правите линии започват постепенно да се изкривяват.

 

Диагностични методи

 

Отлепване на ретината.

 

Ето и няколко начина, по които се диагностицира състоянието:

  • Тонометрия – изследване на вътрешното налягане в самото око.
  • Ултразвуково изследване – позволява да бъде изчислена степента на отлепване.
  • Компютърна периметрия – отчита състоянието на периферната ретина.
  • Определяне на остротата на зрението – идентифицира проблема в централната част на ретината.
  • Електрофизиологично проучване – определя степента на нарушенията, възникнали в отслоените зони на ретината и зрителния нерв.
  • Офталмоскопия – позволява да се идентифицира точното локализиране на прекъсванията.

 

Лечение и възстановяване след отлепване на ретината

Да разгледаме какви са стъпките след като е установено отлепване на ретината.

Ретинни дупки и лазерна коагулация

При поява на ретинна дупка е необходимо незабавно да бъде извършена лазерна коагулация. Нейната цел е да слее слоевете на ретината около възникналата дупка, за да предотврати възможността от последващо отлепване чрез проникването на течност. Ако тази интервенция се окаже неуспешна, хирургичната операция е неизбежна.

Хирургична интервенция при отлепване

Видът на операцията се определя от причината и стадия на отлепване. Възвръщането на нормалното зрение зависи предимно от това, колко скоро са предприети съответните мерки.

При извършването на подобни хирургични техники е възможно да възникнат усложнения като инфекция, кървене, развитие на катаракта, глаукома или повишаване на вътреочното налягане. Независимо от това, няма друг начин, способен да предотврати абсолютната загуба на зрението.

Хирургичните интервенции при отлепването на ретината биват следните два вида:

  • Еписклерална пломба – това е интервенция, при която към склерата се прешива специфична силиконова гума, която до предизвика сгъване на склерата в ретината. Така натрупаната течност между слоевете се оттича и те се слепват обратно. Недостатъците на тази операция са, че е възможно да е силно болезнена, а възстановяването да настъпи твърде бавно.
  • Парс плана витректомиянай-тежката и модерна очна хирургия. Тя обхваща задния очен сегмент. Стъкловидното тяло се премахва, а очната ябълка се запълва с газ или силиконово олио. Целта отново е слоевете да бъдат притиснати обратно един към друг. Тя се прилага при отлепвания на тракционни елементи (епиретинални и субретинални мембрани). Често като допълнение към нея се извършва и операцията за изкривяване на склерата.
  • Пневматична ретинопексия – процедура, която е най-ефективна при горно разположени разкъсвания. Инжектира се експандиращ газ, който създава временен мехур в окото и така помага да се блокира разкъсването и да се върне ретината в нормалната й анатомична позиция, като се абсорбира течността.

 

Превенция

 

Отлепване на ретината, зелен чай.

 

Пациентите, преминали през операция на катарактата, е необходимо да бъдат много внимателни за симптомите на отлепване, защото рискът е съществен. Лицата с високо късогледство е препоръчително да използват защитни очила вместо лещи при участие в контактни спортове.

Изобщо всички хора, страдащи от рисковите заболявания или работещи в някоя от сферите, изискващи сериозно зрително натоварване пред синия екран, следва да си правят редовни прегледи (поне веднъж годишно) при съответните специалисти.

Физическата активност и правилното хранене също са определящи за здравето на очите.

Полезни за зрението храни и добавки са:

  • Арония, пъпеш, зелен чай
  • Куркума, шафран, ехинацея
  • Див копър, магарешки бодил
  • Гинко билоба – може да подобри притока на кръв към очите.
  • Лутеин и зеаксантин – предпазват ретината от вредна светлина и оксидативно увреждане.
  • Витамин А е от решаващо значение за поддържане на добро зрение и здраве на ретината.
  • Витамин С и витамин Е действат като антиоксиданти за защита на очните тъкани.
  • Омега-3 мастни киселини намаляват възпалението и поддържат цялостното здраве на очите.
  • Цинк помага за поддържане здравето на ретината и подпомага усвояването на хранителни вещества.
  • Екстрактът от боровинка може да подобри нощното виждане и да намали напрежението на очите.
  • Астаксантин предлага силна антиоксидантна защита.

 

Като начало е препоръчително да се консултирате с лекар, преди да започнете прием на нови добавки.

 

Как синият екран влияе върху ретината?

Вероятно все още не може да има напълно изчерпателни изследвания, които да потвърждават еднозначно и детайлно влиянията, които екраните на устройствата ни упражняват ежедневно върху организма и зрението ни. Причината е в актуалността на проблема.

Синята светлина, излъчвана от екраните на смартфоните, е с най-малка дължина на вълната – около 400-450 nm, докато очите ни са устроени да улавят светлина на вълната от 380 до 700 nm. Те притежават естествена способност да блокират синята светлина, чиито фотони носят по-голям енергиен заряд, действащ разрушително върху зрението.

Макулните пигменти и някой други структури поглъщат светлината преди да достигне до ретината и да й навреди.

При продължително излагане на тази синя светлина се появява и рискът от увреждане на фоторецепторите, стимулирайки производство на токсично вещество с пагубно въздействие върху самите тях. Те не притежават способност за регенерация.

Според науката човешкият организъм притежава естествена склонност да противодейства на този токсичен процес, произвеждайки в тялото молекули (производни на витамин Е и антиоксиданти), които да предпазят от клетъчна смърт. При понижен имунитет и след една определена възраст тази склонност рязко се понижава и настъпват необратими последици за зрението.

За щастие съществуват начини да се предпазим, докато продължаваме умерено да използваме устройствата. На съвременният пазар може да открием такива, които могат да филтрират синята светлина. Навън е препоръчително да се носят очила със защита, а при работа на компютър – стъкла с филтър.

 

История на състоянието

 

Отлепване на ретината.

 

Допреди около сто години отлепването на ретината е било необратимо условие за загуба на зрението. Пионерът, извършил първата операция, е швейцарският доктор по медицина – Жул Гонин. Малко по-късно, през 1945 г., друг доктор по медицина – Чарлз Шепенс, предлага малко по-сигурни техники за възстановяване на отлепването.

Витректомията, пневматичната ретинопексия и изкривяването на склерата през последния половин век, освен че предлагат решение на проблема, дават и значително по-добри визуални резултати.

 

Често задавани въпроси

Какво е отлепване на ретината?

Отлепването на ретината е спешно медицинско състояние, при което ретината, светлочувствителният слой в задната част на окото, се отделя от подлежащата тъкан.

Какви са симптомите на отлепване на ретината?

Симптомите включват внезапни проблясъци на светлина, плаващи точки (малки петънца, които се носят през зрителното поле), сянка или завеса върху част от зрителното поле и внезапна загуба на зрение.

Какво причинява отлепване на ретината?

Причините могат да включват стареене (което води до изтъняване на ретината), наранявания на очите, тежко късогледство, предишна очна операция или състояния като диабет, които засягат ретината.

Как се диагностицира отлепването на ретината?

Диагнозата се поставя чрез цялостен очен преглед, който може да включва изображения на ретината, ултразвук и други диагностични инструменти за изследване на ретината.

Какви лечения са налични за отлепване на ретината?

Леченията включват лазерна хирургия (фотокоагулация), криопексия (лечение със замразяване), пневматична ретинопексия (инжектиране на въздух или газ), склерална катарама и витректомия (хирургично отстраняване на стъкловидния гел).

 

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 23.07.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front
e913e2312bface0bab0388c61f949ad0?s=96&d=mm&r=g

Пенелопе Пенчева е автор на статии на тема здраве, пълноценно хранене и билкарство. Интересува се от естествени съставки в храненето и козметиката, като умело съчетава употребата им в подробни материали по темата.

Свързани публикации

Оставете коментар