Обезцветяване на коса – какво трябва да знаем?
Обезцветяване на коса е популярна процедура, с която може да бъде постигнат по-светъл цвят на косата. Въпреки това прекалено честата химична обработка крие рискове за здравето на косата.
За да сме сигурни в качественото изпълняване на процедурата обезцветяване на коса, е най-добре да се доверим на опитен фризьор и колорист, а не да правим опити в домашни условия, без да имаме нужната подготовка.
Разбира се, има и някои натурални начини за изсветляване, които все пак можем да изпитаме. Въпреки че техният ефект не е толкова силен, те са добър начин да избегнем негативните последствия от традиционния метод. С други думи, с тях можем да постигнем ефект, без да вредим на косъма и да го изтощаваме.
Ако все пак държим да постигнем трайно и силно изсветляване, трябва да знаем, че повечето продукти за обезцветяване на коса съдържат два вида химикали – алкален агент и окислител.
Водородният прекис и амонякът са най-често използваните избелващи агенти, които осигуряват алкалните условия, необходими за изсветляване. Те се смесват заедно, тъй като, когато се използват поотделно, са нестабилни и много бавно въздействат на косата.
Как се извършва процедурата и какво става с косата?
Както вече споменахме, процедурата се извършва най-добре от фризьор или колорист, тъй като е по-специфична от обикновено боядисване с боя. Все пак е възможно да се извърши и в домашни условия с комплект за изрусяване, ако внимателно се следват инструкциите.
Как протича процедурата?
При посещение на фризьор процесът по обезцветяване на коса започва с обстойна консултация. Обсъжда се с клиента желаният резултат и се оценява видът на косата, цветът, състоянието и честотата на третиране с химикали до момента.
Косата се разделя на части, за да може по-лесно да се обработва и да се нанасят равномерно продуктите. След това фризьорът приготвя изсветляващата смес, като смесва избелващ агент с проявител (обикновено водороден пероксид) в купа. Силата на проявителя се избира въз основа на желаното ниво на изсветляване и състоянието на косата.
След това сместа се нанася върху косата, като се започне от краищата и средната дължина и чак накрая се обработят корените. Причината за това е фактът, че корените изсветляват по-бързо поради топлината от скалпа.
Нанасянето трябва да бъде равномерно, за да избегнат зле издържани естетически резултати. Могат да се направят специфични акценти и ефекти, като се използват фолиа или други техники за изолиране на части от косата.
Сместа се оставя върху косата за определено време. Фризьорът редовно проверява косата, за да наблюдава процеса на изсветляване и да гарантира, че няма да настъпи сериозно увреждане на косъма.
След като се постигне желаното ниво на обезцветяване на косата, тя се изплаква обилно с хладка вода, за да се премахне напълно продуктът от нея. Измива се с нежен шампоан и се правят маски и други процедури за възстановяване на влагата в косъма. Накрая косата се изсушава и оформя по желание.
Колко често трябва да се прави обезцветяване на коса?
Не бива да правим обезцветяване на коса повече от веднъж на всеки 2 месеца. Този метод просто не е подходящ за честа употреба, защото все пак се използват химикали. Американската академия на дерматолозите препоръчва да даваме на косата си почивка от 8 до 10 седмици между тези процедури.
Когато дойде време за освежаване на прическата, е добре да се нанесат продуктите за обезцветяване само в корените и местата на нов растеж. Не бива да обезцветяваме повторно цялата коса, защото така напълно ще изтощим косъма.
Съществуват ли рискове?
Въпреки че често се рекламират продукти с етикети „без пероксид“, които твърдят, че са щадящи за коса, те несъмнено съдържат друг окислител, който може да бъде също толкова вреден.
Избелващите агенти, които се използват за обезцветяване на коса, проникват в кутикулния слой на косата и разграждат протеините й, за да премахне цвета. Химическият процес, който протича, е способен да отслаби ствола на косъма, като причини нацъфтели краища и направи косата по-склонна към увреждане. Процедурата може да лиши косата от нейните естествени мазнини и влага, оставяйки я суха, чуплива и податлива на накъсване.
В някои случаи прекомерната обработка и многократното изрусяване може да повреди до такава степен косата, че тя да се накъса близо до скалпа. Така може да доведе до неравномерна дължина и сериозно изтъняване.
Химикалите, които се използват при обезцветяване на коса, могат да раздразнят скалпа и да доведат до зачервяване, сърбеж, усещане за парене и, в тежки случаи, химически изгаряния. Хората с чувствителна кожа или съществуващи заболявания на скалпа са изложени на по-висок риск от дразнене.
Съвети за грижа преди и след обезцветяване на коса
Грижата преди и след обезцветяване на коса е изключително важна.
Преди процедурата
Няколко дни преди процедурата е добре да не измиваме косата. Това възстановява защитния слой от липиди (мазнини) по повърхността на всеки косъм и може да предотврати възможни изгаряния по време на процедурата за обезцветяване на коса.
Друг ценен съвет е седмица преди определената дата за изсветляване при фризьор или в домашни условия да не си правим маски и други процедури за коса. Въпреки че те осигуряват на косата ценни хранителни вещества, тяхната реакцията на отделяне на кислород не може да бъде предвидена.
След процедурата
Докато кутикулата на косата още се възстановява след обезцветяване на коса, можем да използваме различни природни продукти, за да подпомогнем този процес и да върнем блясъка на косъма:
- Зехтин. Можем да нанесем с пръсти няколко капки върху краищата на косата.
- Кокосово масло. След като разтрием малко кокосово масло между дланите си, можем да го разпределим върху краищата и други сухи части на косата.
- Арганово масло. Използва се след оформяне, за да запечата влагата и да придаде блясък на косата.
- Бадемово масло. Можем да нанесем няколко капки върху косата всеки ден, преди да излезем, или го използваме като съставка в маска за дълбоко кондициониране.
Важно е след обезцветяване на коса да използваме слънцезащитни продукти за коса, тъй като косъмът става по-податлив на изгаряне. Освен това трябва да избягваме топлинна обработка.
Ако косата е загубила мекототата и еластичността си вследствие от процедурата, различни маски, закупени от магазин или домашно направени, могат да подобрят състоянието й. Шампоаните за боядисана коса от своя страна се грижат за запазване на цвета.
Заключение
Обезцветяване на коса не бива да се извършва прекалено често. Препоръчително е да се прави почивка от 8 до 10 седмици между процедурите, за да не се изтощи и накъса прекалено косата.
Освен това е важно да се доверяваме на опитен фризьор и колорист и да избягваме експериментите в домашни условия, тъй като недобрата преценка по отношение смесване на продуктите и времето за задържане върху косата може да доведе до сериозно увреждане.
Често задавани въпроси
Какво е обезцветяване на коса?
Това е процедура за промяна на цвета на косата. Често включва използването на водороден пероксид или други окислители за отстраняване на естествения пигмент (меланин) от ствола на косъма. Така можем да си направим балеяж или да достигнем по-светли нюанси на русото като платинено.
Колко често трябва да се прави?
Ако искате да направите повторно обезцветяване, трябва да изчакате поне 2 месеца и да третирате единствено корените и другите зони на растеж на косата.
Защо е рискована процедурата?
Избелващите агенти, които се използват за изсветляване на косата, проникват в кутикулния слой на косата и разграждат протеините й, за да премахне цвета. Химическият процес, който протича, е способен да отслаби ствола на косъма, като причини нацъфтели краища и направи косата по-склонна към увреждане.
Източници
- Bhattacharya, M. What to Know About Hair Bleach, Reviewed by Jabeen Begum, MD on November 25, 2022
- Passam, Z. The Hair Bleaching Guide: Minimising Damage, Published on April 11, 2022
- Watson, K. 22 Tips to Hydrate and Repair Hair After Bleaching, Reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP, Published on June 9, 2020
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Боядисване на косата се практикува от древни времена и до днес е една от най-популярните козметични процедури.
Къна за коса е добре да се използва в чистия й състав. Тя е естествен начин за боядисване, с повече ползи, отколкото странични ефекти.
Изсветляване на косата се практикува отдавна. В днешно време повече хора използват изкуствени продукти за това, но има много други, които са естествени.