Миопия (късогледство) – причини и симптоми
Миопия е официалното медицинско название на добре познатото ни късогледство. При това състояние пациентите виждат добре близки обекти, но се затрудняват при по-далечни предмети като табели и знаци например. Това може да създаде затруднения в ежедневието, въпреки че при повечето хора миопията не е достатъчно влошена, за да попречи на всекидневните дейности.
Проучвания показват, че около 20% от световното население има миопия, а процентите растат с всяка изминала година. Смята се, че до 2050 година половината от световното население ще има проблем с късогледство. Това се дължи на редица фактори и промени в начина на живот в развитите страни, които ще разгледаме в статията.
В миналото хората също са страдали от подобни увреждания на очите, но коригирането не е било толкова лесно. Открити са запазени лещи и лупи, които са помагали с четенето и писането на някои от учените в миналото. Смята се, че очилата са изобретени около 12-13 век в Италия.
Симптоми на миопия
Както споменахме, късогледството означава, че окото се затруднява да представи чист образ в далечината. Хората често забелязват сами, че се затрудняват да четат табели или да разпознават хора, които са далече от тях. Пациентите с миопия споделят тези свои наблюдения на очен лекар, или офталмолог, който прави преглед и може да постави диагноза.
Най-честите симптоми са:
- Замъглени и неразличими обекти в далечината
- Погледът наблизо не се променя и виждаме ясно
- Главоболие поради натоварване на очите
- Натоварване на очните мускули
- Присвиване на очите в опит да видим по-добре
- Лесна умора при дейности като шофиране, спортуване и други
При малките деца родителите и настойниците могат да забележат някои типични поведения на късогледото дете:
- Затруднения при четене, писане, оцветяване
- Липса на интерес към предмети, изискващи добро зрение, като книги и дребни играчки
- Държане на книгите и играчките близо до лицето
- Облягане на цялото тяло върху бюрото или чина, за да вижда по-добре обектите пред себе си
- Намалено ниво на концентрация
- Затруднена концентрация по време на учебни занятия в класна стая
- Влошаване на училищния успех
Миопия може да се диагностицира и от оптометрист (експерт по рутинни грижи за очите, включително очни прегледи и тестове на зрението), но се препоръчва при първите притеснения за късогледство да се обърнем към практикуващ офталмолог, който е лекар специалист в областта на диагностиката, лечението и хирургията на очнитe заболявания.
Причини за поява на миопия
За момента учените смятат, че миопията се получава от комбинация на генетична предразположеност и външни фактори. Ако родителите имат проблеми със зрението или късогледство, има голяма вероятност детето да развие миопия. Често състоянието се дължи на неправилно анатомична форма на окото. То може да се деформира в ранна детска възраст поради различни фактори.
Една от причините за поява на миопия още в ранна детска възраст е неправилна форма на самото око, при което фокусът на светлината не успява да достигне до ретината. По-рядко, но е възможно да се наблюдава твърде силна очна леща, което води до проблема с фокуса.
Основни доказани рискови фактори са:
- Генетична предразположеност
- Прекарване на твърде малко време навън в ранна детска възраст
- Някои етноси (например хората от Източна Азия) имат по-висока предразположеност към поява на миопия. В Китай и Корея например около 90% от младежите са късогледи.
Външните фактори като дълго гледане наблизо, например при работа с компютър или четене, не са потвърдени като рискови фактори. Човек с добро зрение и правилна анатомична форма на окото няма да развие миопия в напреднала възраст поради работа на компютър или любов към четенето. Въпреки това лекарите препоръчват да правим чести почивки, за да намалим натоварването на очите и да работим по-спокойно.
По време на растежа на децата формата на окото може да се измени поради липса на често фокусиране надалеч – затова е важно децата да прекарват време навън и да не се фокусират върху прекомерно четене и писане от ранна възраст. Този фактор е тясно свързан с излагането на детското око на естествена светлина.
Как се диагностицира?
Състоянието обикновено се забелязва и диагностицира още в детска и юношеска възраст, тъй като тогава се случват повечето промени в зрението. При децата миопията може да прогресира и да се влошава с времето, но обикновено до юношеските години състоянието достига ниво, което не се променя повече.
Възможно е миопия да се появи в зряла възраст поради естествена дегенерация на окото, диабет и визуален стрес.
Препоръчително е да ходим на редовни профилактични прегледи при офталмолог, за да сме спокойни за здравето на очите си и да забелязваме нови промени в зрението си навреме.
Може ли късогледство да се предотврати и излекува?
Миопията не се влияе от фармакологично или друго лечение. Възможно е да се подложим на лазерна операция, която да коригира фокуса на окото и по този начин да премахнем диоптрите. Повечето хора с това състояние не се подлагат на операция, а се възползват от модерна корекция на зрението. Най-предпочитани варианти са контактните лещи и очилата.
Някои хора носят очила постоянно, докато други предпочитат да ги използват само когато има нужда – например по време на шофиране или други дейности, изискващи добро зрение надалеч.
Ако имаме миопия, хубаво е да ходим често на очен лекар, тъй като засиленото късогледство може да доведе и до други здравословни усложнения като:
- Катаракта
- Глаукома
- Оптична невропатия
- Отлепяне на ретината
Децата с миопия имат по-висок риск да развият тези очни заболявания в бъдеще.
За да намалим риска от миопия при децата си, е хубаво да прекарваме с тях повече време навън и да тренираме зрението им, като ги насочваме към далечни обекти. Излагането на естествена светлина е един от начините да заздравим очите им и да намалим риска от поява на късогледство.
Витамини и минерали за добро зрение
Има определени съединения, които поддържат здравето на очите и са жизненоважни за доброто зрение. Тези елементи се откриват в някои храни и е хубаво децата да приемат по-голямо количество от тях. По този начин може да контролираме някои от рисковите фактори за късогледство извън генетичната предразположеност.
Основни витамини и минерали за добро очно здраве са:
- Витамин А: Този антиоксидант се съдържа в много растителни храни като моркови, зеленолистни зеленчуци, сладки картофи и всякакви други зеленчуци с оранжев или жълт цвят. В животинските продукти се съдържа още повече от полезния витамин – най-вече в черния дроб, мазната риба, яйцата и млечните продукти.
- Витамин C: Витамин Ц се съдържа в пресните плодове и зеленчуци. Това антиоксидантно съединение е жизненоважно за цялото тяло, но участва и в здравето на очите.
- Лутеин: Това е една от най-често срещаните съставки в комплекси и мултивитамини за очно здраве. Него можем да си набавим от зеленолистни зеленчуци, чушки, царевица и яйца. Този елемент предпазва очите от вредите на околната среда и външните фактори.
Някои хора предпочитат да си набавят тези елементи с помощта на хранителни добавки. Това също е възможно, но пълноценното и балансирано хранене носи още много ползи за цялото ни тяло.
Заключение
Проблемът да виждаме надалеч се появява при все повече хора по света, което може да се дължи на по-застоялия ни начин на живот и детските образователни занимания от ранна възраст. Прекарвайки повече време навън с децата си, ще почерпим хиляди ползи за здравето – една от които за здравето на очите ни.
Често задавани въпроси
Какво представлява миопията?
Късогледството се причинява от проблеми с фокуса на светлината вътре в окото. Това се получава, когато фокусната точка в окото не достига ретината. Голям процент от населението има миопия, макар че не всички хора търсят лечение и корекция на състоянието. Това заболяване е лесно за диагностициране.
Кога се появява миопията?
В днешно време все повече хора са късогледи. В миналото хората също са страдали от подобни увреждания на очите, но коригирането не е било толкова лесно. Открити са запазени лещи и лупи, които са помагали с четенето и писането на някои от учените в миналото. Смята се, че очилата са изобретени около 12-13 век в Италия.
Как се диагностицира миопия?
Хората често забелязват сами, че се затрудняват да четат табели или да разпознават хора, които са далече от тях. Миопия може да се диагностицира и от оптометрист, но се препоръчва при първите притеснения за късогледство да се обърнем към практикуващ офталмолог, който да изолира причините и да подсигури, че нямаме други заболявания на очите.
Защо се получава миопия?
За момента учените смятат, че миопията се получава от комбинация на генетична предразположеност и външни фактори. Ако родителите имат проблеми със зрението или късогледство, има голяма вероятност детето да развие миопия. Често състоянието се дължи на неправилно анатомична форма на окото. То може да се деформира в ранна детска възраст поради различни фактори.
Състоянието лечимо ли е?
Миопията не се влияе от фармакологично или друго лечение. Възможно е да се подложим на лазерна операция, която да коригира фокуса на окото и по този начин да премахнем диоптрите. Повечето хора с това състояние не се подлагат на операция, а се възползват от модерна корекция на зрението. Най-предпочитани варианти са контактните лещи и очилата.