Микроелементи, от които се нуждае нашето тяло

Обновена: 13.03.2024|
Микроелементи за здрава кожа, тяло и организъм.

Микроелементи – витамините и минералите, с които се „храни“ нашето тяло. Те поддържат здравето на всеки орган, тъкан и клетка в сложната човешка система. Натрупването на дадени техни липси може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Именно поради тази причина днес сме решили да ви запознаем с различни витамини, минерали и вещества, от които тялото ни има нужда, а именно – витамин А, витамин Д, витамин С, групата на витамин В, цинк, манган, хром, молибден, витамин К, калций, фосфот, магнезий, желязо, мед, селен, йод и лутеин.

 

Какво не знаем за така важните микроелементи?

Витамин А

Своето наименование, този витамин, печели с това, че е първият открит от науката витамин. Той може да бъде набавен по 2 начина – чрез животински продукти, в които ретинолът се съдържа в готов за усвояване вид или чрез приема на растения, които съдържат червени оцветители – каротеноиди, които се превръщат в организма на витамин А. Те са получили своето название от английската дума carrot (в превод морков), тъй като са били открити за първи път именно в морковите.

Защо е важен витамин А?

  • Зрението – на първо място витаминът спомога синтеза на зрителния пигмент на ретината – родопсин. Той отговаря за улавянето на най-слабите светлини и за нощното зрение.
  • Ретинолът участва и в секрецията на слъзните течности в окото, които предотвратяват неговото изсъхване.
  • Намалява риска от развитие на катаракта и забавя процесите на дегенерация на зрителния апарат.
  • Спомага работата на имунната система.
  • Участва в обновяването на кожата.
  • Участва в производството на половите хормони.

При дефицит на витамин А:

  1. Нарушава се работата на почти всички системи в организма. На първо място се отразява на външния вид – кожата става по суха, на лицето и ръцете се появяват бръчки, а в косата – пърхот.
  2. Най-известният признак за дефицит на витамин А се нарича „нощна слепота“, т.е. намаляване на зрението в сумрак или при лоши условия на осветеност. Това състояние е особено опасно за хората, които шофират редовно и през по-голямата част от ежедневието.
  3. Поради влошаване синтеза на слъзна течност се появява усещане за „пясък“ в очите, зачервяване и сърбеж на клепача. Това е т. нар. синдром на сухото око.
  4. При мъжете дефицита на витамин А може да се забележи под формата на отслабване на ерекцията и/или преждевременната еякулация.
  5. Срещат се чести респираторни заболявания.

 

Витамин D

 

Липса на витамин Д. Витамин D3 при грип - една опаковка от слънчевия витамин

 

Той е един от малкото микроелементи, които човешкият организъм може да синтезира самостоятелно, само благодарение на слънчевата светлина.

Защо е нужен витамин D?

  • Той подкрепя работата на щитовидната жлеза, регулира работата на сърдечно-съдовата, мускулната и храносмилателната системи.
  • Най-важната функция на витамин D – стимулира усвояването на калций и фосфор в червата от постъпващата храна.
  • Осигурява силна имунна система.

При дефицит на витамин D:

  1. Води до постепенно намаляване на плътността на костите – остеопороза. Особено при жените, в организма обмяната на калций се случва по-бързо по време на бременност и кърмене.

 

Витамин Е

Витамин Е често се нарича „женски витамин“, един от най-важните микроелементи за жените. Той предпазва организма от преждевременно стареене и подпомага раждането на здраво бебче.

Защо е важен витамин Е?

  • На първо място витамин Е е мощен антиоксидант. Той помага за възстановяване на клетъчните мембрани и предпазва тъканите от вредното действието на свободните радикали, които разрушават клетките на организъм;
  • Витамин Е спомага за подобряване на храненето на кожата и косата, намалява сухотата, укрепва ноктите. Благодарение на това си свойство, той влиза в състава на лечебната и превантивната козметика;
  • Антиоксидантните свойства на витамин  се разглеждат от учените като едно от средствата за профилактика на онкологични заболявания, като например рак на гърдата и на простатата;
  • Витамин Е влияе на съсирването на кръвта, помага за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци, подобрява еластичността на големи и малки съдове, а също и забавя образуването на холестеролни плаки;
  • Той е жизнено необходим за нормалната работа на репродуктивната система. Витамин Е допринася за подобряване на продукцията на сперматозоиди при мъжете, а при жените участва в регулирането на менструалния цикъл и облекчава неприятните симптоми при менопауза.

Витамин Е се натрупва в мастната тъкан и постепенно се изразходва, затова дефицитът му не става видим веднага.

При дефицит на витамин Е:

  1. Основните признаци на недостиг – апатия, суха кожа и чуплива коса и нокти. Освен това, по кожата се появяват малки бръчки и пигментни петна; могат да се появяват или влошават кожни заболявания -например екземи.
  2. Развива се мускулна слабост и намаляване на мускулната маса, сексуалното желание. Възможно е да се появят неврологични симптоми, като усещане за „мравучкане“ и изтръпване на пръстите на ръцете.

 

Витамин С

 

Комбинация между витамин С и цинк.

 

Основната функция на витамин С е повишаването устойчивостта на организма към инфекции и защита на стените на кръвоносните съдове от увреждане. Аскорбинова киселина участва в синтеза на колаген – основен строителен материал на съединителната тъкан.

Освен това, аскорбинова киселина помага за усвояването на други важни витамини, минерали и хранителни вещества: фолиева киселина, витамин E, желязо, протеини и въглехидрати.

Защо е нужен витамин С?

  • Витамин С участва в работата на хормоналната система. Това е необходимо, например, за синтеза на хормоните на надбъбречните жлези — кортикостероиди;
  • подпомага имунната система – стимулира синтеза на интерферони — протеини, които се борят в организма с вируси;
  • Витамин С се причислява към силните антиоксиданти, които защитават организмите от свободните радикали, които унищожават клетките.

При дефицит на витамин C:

  1. Острият дефицит на витамин С причинява скорбут: чупливи съдове, поява на кръвоизливи по кожата, кървене на венците и загуба на зъбите. Но ако той все пак постъпва в тялото, но в недостатъчни количества, симптомите не са толкова видни и хората често си ги обясняват със стреса и умората;
  2. При недостиг на аскорбинова киселина кожата придобива матов оттенък и става суха поради недостатъчен синтез на колаген.
  3. Дори и малки травми причиняват силни кръвоизливи и кървене поради повишаване на пропускливостта на съдовите стени.
  4. Характерно е и падането на косата и чупливите нокти. Човек става апатичен и бързо се уморява.

 

Витамин B

Витамините от група В участват в обмяната на веществата, помагат в работата на нервната и кръвоносната система. От присъствието им също зависи в голяма степен растежа на организма (при децата и подрастващите) и работата на имунната система.

Една малка част от витамините от група В се синтезира в организма, а останалите постъпват заедно с храната. Тъй като витамините от В групата са водоразтворими, те лесно се извеждат от организма. Именно поради това дефицита на В витамини се наблюдава често при хора, съблюдаващи диети бедни на месо, птици, морски продукти, зърнени храни, варива и тестени изделия.

Витамини от групата B

  • B1 (тиамин) – участва в обмяната на веществата, подкрепя работата на черния дроб, укрепва имунната система и помага на нервната система.
  • В2 (рибофлавин или витамин G в по-стари източници) – влиза в състава на много ензими, участващи в метаболизма и синтеза на хемоглобина; предпазва ретината на окото.
  • B3 (ниацин, никотинова киселина или витамин PP в по-стари източници) – помага в синтеза на АТФ — „енергийни станции“ на човешкото тяло.
  • В5 (пантотенова киселина) – подкрепя дейността на надбъбречните жлези, ускорява разграждането на мазнините, участва в работата на имунната система.
  • В6 (пиридоксин) – подобрява функционирането на черния дроб, нервната система, участва в обновяването на кръвните клетки.
  • В12 – отговорен за растежа на клетките в организма и правилното възпроизвеждане на генетичната информация, предпазва нервната система, участва в процеса на кръвообразуване.
  • В9 (фолиева киселина) – един от основните фактори в процеса на предаване на генетичната информация на бъдещото дете по време на бременността. Витамин В9 участва в производството на червените кръвни клетки. Той подобрява и здравето на мозъка. Изследвания показват, че редовен прием на фолиева киселина може да подобри скоростта на обработка на информация в мозъка и паметта. Липсата на фолиева киселина води до повишена умора, спад в настроението, раздразнителност и загуба на апетит. Ако в храната липсва постоянно, се увеличава риска от развитие на инсулт и някои видове рак. Също така недостигът на витамин В9 води до значително намаляване на производството на сперматозоиди при мъжете, а също и повишава риска от депресия и нарушения на паметта.

 

Цинк

Цинкът е необходим за функционирането на над 300 различни ензими и играе важна роля в голям брой биологични процеси. Все пак той участва в обмена на въглехидратите и протеините.

Защо е нужен?

  • Цинкът активира работата на имунната система;
  • Една от най-важните негови функции – участва в узряването на сперматозоидите и работата на простатната жлеза. Освен това, цинкът помага в производството на мъжкия хормон тестостерон, хормона на задстомашната жлеза инсулин и хормона на растежа;
  • Поддържа способността на организма да се тълкува и да копира генетична информация;
  • Цинкът регулира дейността на щитовидната жлеза и спомага за преобразуването на хормона тироксин в трийодтиронин – йодирана аминокиселина, която притежава свойството да разлага тялото.
  • Помага за поддържане на здравословен апетит.

При дефицит на цинк:

  1. Дефицит на цинк в детска и юношеска възраст влияе на растежа и забавя половото развитие.
  2. При възрастните, недостигът на цинк води до загуба на апетит, намаляване на вкусовите усещания, развитието на инфекциозни заболявания и влошаване процеса на зарастване на рани, поради намаляване на имунитета.
  3. Наблюдават се симптоми от страна на нервната система – раздразнителност, умора, влошаване на паметта и зрението, депресия.

 

Селен

Селенът е необходим за пълноценната работа на щитовидната жлеза. Той помага на ензима, отговорен за превръщането на тироксина в биологично активна форма, директно влияеща на обмяната на веществата.

Тироксин увеличава физическата и психическа дейност на човека, помага за растежа и развитието на всички тъкани на организма и дори активира обмяната на веществата и пречи на отлагането на мазнини.

Друга важна функция на селена е поддържане на репродуктивната система на човек в работно състояние. Селенът, заедно с цинка, позволяват на сперматозоидите да поддържат оптимална мобилност.

Всички тези витамини и микроелементи са едва половината от общото съдържание на една кутия Мултивитамини. В следващата статия ще откриете подробна информация и за манган, хром, молибден, витамин К, калций, фосфор, магнезий, желязо, мед, йод и лутеин. Съвкупността от полезните им свойства ще откриете и забележите във вашето тяло и цялостното си усещане още след първата седмица от началото на приема.

 

Категории: Здраве, Витамини и минерали|Публикувана: 14.08.2018|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Автор: For Life

Avatar of For Life

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 13 март 2024 в 17:37 | Публикувана: 14 август 2018 в 22:36 | Категория: Здраве, Витамини и минерали