Левичари и здравословни рискове

Обновена: 25.09.2024|
Левичар, левичари.

Какво е общото между Александър Македонски, Юлий Цезар и Наполеон? Те са прочути пълководци, военни стратези, създатели на империи, харизматични личности. Но има и друго – тримата са левичари и тримата са страдали от увредено здраве в края на живота си.

Изследователи допускат, че Александър Македонски е бил засегнат от автоимунно нарушение, увреждащо нервната система. Още в древността хронисти са отбелязвали, че Юлий Цезар е получавал припадъци, които по онова време били считани за свещена болест. А официалната версия за смъртта на Наполеон е карцином на стомаха, но и сега се спори дали причината за този рак е наследствено предразположение или отравяне.

Имат ли връзка случаите на леворъкост с неврологични и психични разстройства, с автоимунни, злокачествени и други заболявания и, ако се допуска подобна зависимост, какво може да се направи? Повече информация предлагаме в следващите редове.

Съдържание

Болести, които засягат по-често левичари

Левичарите показват някои различия в здравето спрямо десничарите, макар и незначителни. Изследванията предполагат повишен риск от психични заболявания (шизофрения, депресия), неврологични нарушения (аутизъм, дислексия), както и по-висока предразположеност към автоимунни заболявания и инсулти. Все пак тези връзки са частично подкрепени и изискват допълнителни изследвания.

 

Колко и какви са левичарите?

Те не са малко. Левичарите представляват близо 10% (според някои статистики – 15%) от населението в света. От тях 5,24% са мъже и 4,76% са жени. Определят се като хора, чиято доминираща ръка е лявата и с нея те извършват повечето задачи, като писане, хранене или спортуване. Явлението се нарича леворъкост.

Хората с този проблем се различават от т.нар. десничари по начина, по който отделни структури на мозъка им работят и взаимодействат помежду си.

Смята се, че при леворъкост разпределението на функциите между двете мозъчни полукълба е в по-малка степен разграничено в сравнение с десничарите и е по-добра връзката между полукълбата.

Това предлага възможност за бърза обработка на множество нервни импулси, за скоростни реакции и изпълнение на няколко задачи едновременно.

Според клинични наблюдения след инсулт левичарите се възстановяват за сравнително кратък период от време. Въпреки посочените предимства, у тези хора често се установяват определени здравни неблагополучия.

 

Психотични разстройства

 

Левичар, левичари.

 

Проучване, проведено през 2013 година от екип при Йейлския университет, разглежда връзката между доминирането на лявата ръка и психичните разстройства. Изследователите твърдят, че левичарите са 11 на сто от хората с депресия и биполярно разстройство, но същите нарушения в много близък процент са регистрирани и сред десничарите.

При пациенти с шизофрения и шизоафективно разстройство обаче се установява, че 40 на сто от тях пишат с лявата ръка. Това показва вероятна зависимост между проявите на леворъкост и въпросните психотични усложнения.

Като цяло, хората с психоза са тези, които са загубили връзка с реалността по някакъв начин, чрез халюцинации, заблуди или фалшиви вярвания, и е забележимо, че тези симптоми корелират с това да си с лява ръка“, изтъква Джейдън Уеб, който ръководи изследователската група при университета. Експертът се надява, че установената зависимост и други биомаркери ще позволят на лекарите да диагностицират психичните разстройства в ранен етап и да прилагат необходимата терапия или превенция.

 

Посттравматично стресово разстройство (ПТСР)

Проучване от 2007 година, публикувано в „Journal of Traumatic Stress“, е обхванало 600 души, сред които са били търсени симптоми на посттравматично стресово разстройство. Според получените данни, 51 от изследваните мъже и жени са отговорили на критериите за ПТСР. И точно сред тези 51 участника се е оказало, че преобладават левичарите с изразени симптоми на възбуда, включително тревожност и хипербдителност.

Авторите допускат, че проявите на леворъкост може да са предсказуем фактор за посттравматично стресово разстройство, но връзката не е категорично установена като причинно-следствена. Това е по-скоро хипотеза, която изисква допълнителни изследвания, за да бъде потвърдена.

 

Нарушения на съня при левичари

 

Левичар, левичари.

 

Понякога левичарите страдат от нощни събуждания, провокирани от периодично движение на крайниците. Проучване от 2011 година на екип от Американския колеж по заболявания на гръдния кош в Илинойс установява, че хората с леворъкост, в сравнение с останалите, по-често се оплакват от неволеви, повтарящи се премествания на ръцете и краката по време на сън. Резултатът е смущения във фазите на съня и умора през деня.

 

Рак на гърдата

Проучване от 2007 г., публикувано в „British Journal of Cancer“, насочва към извода, че при жените с леворъкост съществува по-висок риск от развитие на рак на гърдата в сравнение с десничарките. Допуска се, че причината за рака е комплексна и сред факторите, провокиращи заболяването, значителна роля имат хормоналните промени и условията на околната среда. Посочените фактори взаимно подсилват своето влияние. Те действат още през вътреутробното развитие и продължава във всички етапи от живота като рискът е ясно изразен в периода на менопаузата.

 

Храносмилателни и автоимунни разстройства

В публикация на „LexMedica News“ от 2023 година се съобщава за британско проучване от 2001 година, според което левичарите, в сравнение с десничарите, имат значително по-високо предразположение към автоимунни и възпалителни заболявания на червата като болестта на Крон и улцерозен колит. В същата публикация е цитирано изследване на екип от Харвардския университет, което сочи риск от множествена склероза при жени с леворъкост.

 

Затруднения при обучение

 

Левичар, левичари.

 

Статия в академичното списание „Demography“, от 2009 г., представя друго проучване, според което децата-левичари показват склонност да не се представят толкова добре в училище колкото могат техните връстници с доминираща дясна ръка.

В заключение се подчертава, че сред малчуганите с леворъкост са по-чести случаите на дислексия (нарушена способност за четене и разбиране на текст), поведенчески и емоционални проблеми, които продължават и в юношеството.

 

Какво може да се направи?

Доминирането на лявата ръка само по себе си не е проблем, но ако се съчетава със затруднения, свързани с ученето, развитието или здравето, трябва да се вземат мерки и да се проведе лечение.

Ето пет важни стъпки:

  1. Консултирайте се със специалист: лекар или психолог. Той е компетентен да прецени дали детето или възрастният човек с леворъкост проявява симптоми на заболяване. Лекарят може да постави точна диагноза и да предпише терапия.
  2. Гарантирайте на потърпевшия психологическа подкрепа. Емпатията и насърчението са изключително полезни при емоционални или поведенчески проблеми. Тези подходи помагат за понижаване и контролиране на стреса, както и за подобряване на социалните умения.
  3. При необходимост потърсете помощ от логопед, както и от преподаватели в училище. За децата с леворъкост, съчетана със затруднения при четене и говорене или със забавено езиково развитие, логопедичната терапия е много полезна. Правилно е учителите да променят своите методи, така че да осигуряват на такива деца адекватна подкрепа.
  4. Погрижете се за дома и работната си среда. Важно е помещенията да бъдат подредени по начин, съответен на индивидуалните нужди на левичарите, като и да се постигне максимална безопасност, ефективност и удобство. Използваните уреди следва да бъдат адаптирани към доминиращата ръка.
  5. Не допускайте предразсъдъци. Те са характерни за предишни епохи и трябва да останат в миналото. Днес обществото е много по-приемащо и осъзнато относно различията между хората и левичарите не бива да се усещат обидени или изолирани, или да губят увереност в собствените си възможности за преодоляване на заболявания и трудности, с които могат да се сблъскат.

 

Навременната помощ при болестни симптоми, правилното лечение и доброто самочувствие са истинска гаранция за пълноценен живот.

 

Често задавани въпроси

По-висок ли е рискът от психични заболявания про левичари?

Да, някои проучвания показват, че левичарите имат по-висока честота на психичните заболявания като шизофрения и депресия. Това вероятно се дължи на разликата в мозъчната структура и функция, но все още няма категорични твърдения за пряка връзка.

Левичарите по-предразположени ли са към неврологични заболявания?

Левичарите могат да бъдат по-предразположени към някои неврологични състояния като дислексия, аутизъм и ADHD. Тези различия са свързани с мозъчната асиметрия, но изследванията все още не са достатъчно категорични.

По-висок ли е рискът от инсулт при левичарите?

Някои проучвания предполагат, че левичарите имат леко повишен риск от инсулт, вероятно поради различия в кръвоснабдяването на мозъка. Според клинични наблюдения след инсулт левичарите обаче се възстановяват за сравнително кратък период от време.

Категории: Здраве, Любопитно|Публикувана: 25.09.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front
eb22f0b1122125bc6d566cc1bd539054?s=96&d=mm&r=g

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ гр. София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специалист е по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Свързани публикации

Оставете коментар