Конюнктивит при децата – как да се справим?

Обновена: 02.09.2024|
Конюнктивит при децата.

Конюнктивит при децата е често срещано възпаление на окото, наричано още розово око. Инфекцията е често срещана при деца под 5 години. Обикновено това състояние не е опасно, но при продължително времетраене на симптомите е добре да бъде потърсена лекарска помощ.

Какво представлява конюнктивит при децата?

Конюнктивитът е възпаление на окото, което може да бъде причинено от зараза, но и от алергия. Когато става въпрос за заразното заболяване, обикновено е причинено от вируси или бактерии. То засяга конюнктивата – прозрачната мембрана, която покрива предната част на очната ябълка и вътрешната повърхност на клепачите.

 

Заболяването може да засяга едното или и двете очи.

Какво причинява конюнктивит при децата?

Възпалението може да бъде предизвикано по различни начини, но наличието на конюнктивит при децата обикновено е следствие на заразяване. В такъв случай говорим за заразен конюнктивит.

Конюнктивитът може да бъде предизвикан от същите вирусни и бактериални клетки, които предизвикват настинка, кашлица, запушен нос и така нататък. Това заболяване лесно се разпространява чрез вирусни вълни в училищата и детските градини.

Въпреки това розовото око може да бъде причинено от други обстоятелства. Такива са наличието на алергични състояния у детето, като сенна хрема. В такъв случай състоянието е определяно като незаразен или алергичен конюнктивит.

 

Кои са най-често срещаните симптоми?

 

Конюнктивит при деца.

 

Един от най-характерните симптоми на конюнктивита е новопридобитият червеникаво-розов цвят на конюнктивата. Именно и заради това често бива наричан “розово око”.

Цветът е плашещ на пръв поглед, но състоянието обикновено не се оказва проблемно в дългосрочен план. Това е често срещано заболяване. Разбира се, това не означава, че не бива да бъде потърсена лекарска помощ при откриване на симптомите.

Освен по това, че очите или само едното око се зачервяват, конюнктивитът може да бъде разпознат и по дискомфорта. Той обикновено се състои от парене, сухота, сърбеж, дразнение и така нататък.

cosmetic 01 400
astaks 600
cosmetic 01 400
astaks 600

По-специфично симптомите са:

  • Розово-червено око
  • Зачервяване на очите
  • Усещане за парене в очите
  • Подуване на клепачите
  • Сълзене
  • Зеленикаво жълт секрет, който образува корички по очите след сън
  • чувствителност към светлина
  • Сухота в очите
  • Сърбеж

 

Симптомите обикновено се развиват в диапазона 24-72 часа от инфектирането. Това означава, че когато индивидът има заразен конюнктивит, той може да пренася вируса преди развиването и, съответно, разпознаването на симптомите.

Въпреки че не е задължително при откриване на леки симптоми да се търси лекарска помощ, е препоръчително да потърсим такава при:

  • Силна болка
  • Проблеми със зрението
  • Силно зачервяване и/или подуване на клепачите
  • Наличие на треска или други вирусни симптоми
  • Бяло петно в роговицата

 

Също така е добре да потърсим лекар, ако няма подобрение до два дни.

 

Има ли рискови фактори и какви са те?

 

Конюнктивит при деца.

 

Най-важната част от опита със справянето със заболяването на очите е именно превенцията на развиването на конюнктивит. Най-лесно е заболяването на очите да се предотврати. За да се научим да предприемаме предпазни мерки, е важно да разберем основните причини и рискови фактори за развиването на “червено око”.

Рисковите фактори за заразният и незаразният конюнктивит са различни.

Да разгледаме често срещаните рискови фактори за конюнктивит при децата.

Липса на хигиена

Конюнктивитът може да се появи заради слаба хигиена. Този рисков фактор се отнася до заразния конюнктивит по-специално. Той може да бъде много лесно “хванат” чрез докосване на очите и клепачите с неизмити ръце.

Употреба на недезинфекцирани материали за лице

Заразният конюнктивит също така може да бъде хванат чрез наличието на чуждо тяло в окото.

Употребата на заразени с бактерии материали като кърпи за лице, калъфки за възглавници, грим, кърпички или контактни лещи, може да доведе до развиване на конюнктивит. Съответно е важно децата да не използват чужди предмети, чиято употреба включва допир до лицето и най-вече контакт с очите. В това число можем да включим и чуждите капки за очи.

Освен това употребата на лещи, които са с неправилния за окото размер, също може да доведе до развиването на състоянието.

Излагане на причинители на алергии

Незаразният конюнктивит може да се дължи на алергия. Съответно излагането на алергични причинители може да доведе до развиването на синдрома на “розово око”. Ако детето има алергии, е препоръчително затварянето на врати и прозорци, когато поленът е силно разпространен из въздуха.

 

Как се лекува?

 

Конюнктивит при деца.

 

Методите на облекчаване и лечение на състоянието зависят от това какво го причинява.

Бактериалната инфекция се лекува с антибиотични капки за очи. Разбира се, за тях е нужно лекарско предписание.

Когато причината за розово око е вирусна инфекция, която е много често срещана при децата, обикновено не изисква специфично лечение и конюнктивитът не се третира. В по-редки случай антибиотични капки могат да бъдат предписани от лекарско лице за превенция на вторична бактериална инфекция.

Конюнктивитът като алергична реакция може да бъде лекуван с противоалергични лекарства, които могат да бъдат под формата на хапчета, сироп или капки за очи.

Когато състоянието “розово око” е причинено от херпес инфекция, на детето трябва да му бъде потърсена помощ от очен лекар (офталмолог). В този случай може да бъде предписано лечение, което да включва едновременно капки за очи и лекарства, които биват приемани орално.

Медицинската помощ е важна част от лекуването на конюнктивита, но не е достатъчна. Ролята на родителите в процеса е много важна.

Ежедневното третиране на очите с предписаните капки е действие, което остава в грижите на родителите.

Обикновено се оказва трудно слагането на капки в очите на дете, особено няколко пъти на ден. По-лесен и ефективен метод е капването на капката във вътрешния край на затвореното око. По този начин медикаментът естествено прави допир с конюнктивата и прилага здравословния си ефект върху нея.

Освен това лекарства като ацетаминофен и ибупрофен могат да бъдат употребявани с цел успокояване на придружаващите симптоми.

Родителите могат да успокоят симптомите чрез полагане на топли и студени компреси върху затворените болни очи.

Също така почистването на крайчетата на очите на детето с марля с топла вода може да ускори процеса на лечение. Причината за това е, че по този начин биват премахнати засъхналите корички, допълнително дразнещи очите.

Ако детето носи контактни лещи, лекарят обикновено препоръчва да не бъдат ползвани, докато инфекцията не е отстранена. След оздравяване е силно препоръчително контактните лещи и придружаващият ги контейнер да бъдат дезинфекцирани поне два пъти. Ако обаче детето ползва еднократни лещи, е препоръчително да бъдат изхвърлени.

Както споменахме по-рано, инфекцията може да засяга едното или и двете очи. Когато състоянието е заразно, е важно да знаем, че лесно може да бъде заразено и другото око чрез търкане на очите.

 

Заключение

Конюнктивит при децата е състояние, което, макар неприятно, е често срещано. Заболяването може да е заразно или незаразно, в зависимост от причината за него. Има много методи, по които може да бъде облекчено и излекувано.

 

Често задавани въпроси

Какво преставлява конюнктивит при децата?

Конюнктивит при децата, известен също като розово око, е възпаление на конюнктивата, прозрачната тъкан, покриваща бялата част на окото.

Какви са симптомите на конюнктивит при децата?

Най-честите признаци на конюнктивит при децата включват зачервяване на едното или двете очи, сърбеж или усещане за парене, прекомерно сълзене и отделяне на секрет, който може да образува коричка по време на сън. Децата също могат да изпитат чувствителност към светлина и да се чувстват така, сякаш има песъчинки в очите им.

Как обикновено се лекува конюнктивитът?

Лечението на конюнктивит при децата зависи от причината. Бактериалният конюнктивит може да изисква антибиотични капки за очи или мехлем, предписани от лекар. Вирусният конюнктивит обикновено преминава от само себе си, въпреки че мерките за комфорт като хладни компреси могат да помогнат. Алергичният конюнктивит може да се управлява с антихистамини или други лекарства за алергия.

 

Категории: Детско здраве, Здраве|Публикувана: 21.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

2d56f590f2544a1a7fc9fc582e14e408?s=96&d=mm&r=g

Яна Петрова завършва семестриално специалност “Българска филология”. Професионално се развива сферите на литературата и езикознанието, а свободното си време запълва с готвене, тренировки, планински преходи и каране на ролери.

Свързани публикации

Оставете коментар