Естрагон – 13 ползи за здравето

Обновена: 30.09.2024|
естрагон

Естрагонът е зеленолистна билка със силен аромат и вкус, подобен на вкуса на женското биле. Произхожда от земите в близост до Каспийско море и добива все по-голяма известност в наши дни поради многобройните си здравословни качества, най-вече отнасящи се до балансиране на теглото.

Във Франция е наречен “кралят на билките” заради способността му да подобрява вкуса на всяко едно ястие. Той е един от четирите елемента на класическата френска смес fine herbs, заедно с магданоза, кервиза и дивия лук. Използва се за приготвянето на сос Беарнез, различни ястия с риба, пилешко месо и яйца, както и за френския аперитив абсент.

 

Видове естрагон

 

естрагон

 

В Европа най-разпространени са френският и руският естрагон, но се срещат и още сортове като например испанската (мексиканска) разновидност, която е покрита с малки златни цветчета и притежава сходен вкус с френския сорт. Руският естрагон е най-силен на вкус, леко горчив и се използва най-вече за подправянето на напитки.

Какъв е вкусът на билката?

Вкусът е комплексен – сладко-кисел, с нюанси на мента, ванилия и пипер. Доближава се до вкуса на женското биле.

 

Ползи за здравето от естрагона

Естрагонът притежава впечатляващи свойства касаещи се до човешкото здраве като способността му да понижава нивата на кръвната захар, да облекчава възпалението и болката, както и да оказва положително въздействие върху съня, апетита и сърдечното здраве.

1. Богат набор от важни хранителни вещества

Растението е относително нискокалорично, с високо съдържание на множество важни нутриенти, нисък процент от които са въглехидрати.

В една супена лъжица (1,8 г.)  се съдържат:

  • 5 kcal
  • 1 г въглехидрати
  • 6 % от дневната стойност (DV)  манган
  • 3 % от дневната стойност (DV)  желязо
  • 1 % от дневната стойност калий

 

Манганът е необходим за нормалното действие на мозъчната функция и развитие, укрепва метаболизма и спомага за освобождаването на тялото от оксидативния стрес.

Желязото е важно за здравето на клетките и производството на кръв в организма. Дефицитът на желязо може да доведе до анемия и хронично чувство на главоболие и умора. Калият ,от своя страна, е от решаващо значение за нормалното действие на сърцето и нервната система.

2. Дентално здраве

 

естрагон за дентално здраве

 

В стоматологията приемът се насърчава като естествен антисептик и анестетик в случаи на кариес, пулпит, крехкост на венците и др. В листата на билката се съдържа етеричното масло евгенол, което облекчава болката и възпалението на венците при зъбобол.

3. Подобряване инсулиновата чувствителност на организма

Естрагонът може да понижи нивата на кръвната захар, като подобри чувствителността на организма към инсулин. Инсулинът е хормонът, който отговаря за снабдяването на клетките с глюкоза, необходима за производството на енергия. Различни диети и възпаления могат да доведат до инсулинова резистентност, повишавайки нивата на глюкоза.

Това е сериозно състояние, което води до други хронични проблеми в тялото, като диабет тип 2 и упорито наднормено тегло.

Последните изследвания, проведени като експеримент върху мишки, доказват, че руският естрагон предпазва от инсулинова резистентност, проблеми с метаболизма и натрупването на мазнини в черния дроб и мускулите.

Проведено е и проучване с 24 души с нарушен толеранс към глюкозата, за да се разгледа ефектът от естрагона върху инсулиновата чувствителност, секрецията на инсулин и гликемичния контрол. Резултатите сочат, че при тези, които са приемали 1000 мг естрагон преди закуска и вечеря, общата секреция на инсулин намаляла значително, което спомага за поддържането на балансирано ниво на кръвната захар през целия ден.

4. Подобряване качеството на съня

Непълноценният сън крие рискове от развиване на сърдечни заболявания и диабет тип 2. Билките от групата на естрагона обикновено притежават успокояващи свойства и често са използвани при нарушения на съня.

5. Повишаване на апетита

Загубата на апетит може да възникне като резултат от най-различни причини, например възраст, напрегнат начин на живот, депресия или след проведена химиотерапия. Дисбалансът в хормоните лептин и грелин също води до понижен апетит, защото грелинът се свързва с усещането за глад, а лептинът с чувството за ситост.

Изследване върху мишки доказва, че повишаването на нивата на лептин стимулира апетита.

6. Подобряване на храносмилателните процеси

 

естрагон за храносмилане

 

Листата от естрагона се използват като храносмилателен тоник, за да стимулират отделянето на жлъчка в черния дроб и за да предотвратяват появата на храносмилателни проблеми като разстроен стомах, раздразнени черва или лошо храносмилане. Цинкът в състава на растението помага в процеса на възстановяване на вътрешните чревни стени.

Витамините А, С и В-комплекс (фолати, ниацин, рибофлавин, пиридоксин и др.) действат като антиоксиданти и съдействат за нормалното функциониране на метаболизма.

Диетичните фибри предотвратяват появата на запек, въпреки че влакното в листата действа и като естествен диуретик за поддържане на водния баланс в тялото.

 

7. Укрепване на имунитета

Друго проучване от 2017 г. потвърждава имуноукрепващите и антивъзпалителните свойства на естрагона. Забелязана е повишена активност на макрофагите след като мишките са приемали екстракт от растението в продължение на 21 дни. Макрогафите са клетки, отговорни за имунитета и растежа на тъканите.

Някои хора го приемат под формата на напитки и чайове, за да се преборят с различни сезонни настинки, тъй като съдържа ензими, които могат да унищожат вирусите и бактериите.

8. Противораково действие

Летливите вещества в състава на естрагона имат доказан ефект в превенцията от злокачествени образувания. Те могат да помогнат на тялото да се бори с новопоявилите се ракови клетки и да ги унищожи преждевременно.

9. Понижава високото кръвно налягане

Приемът на билката е подходяща алтернатива при хипертония, тромбоза и разширени вени. Заедно с благоприятните ефекти на естрогена за кръвната захар това растение може да подобри общото състояние на сърдечно-съдовата система.

10. Подсилва кръвта

Съединенията в екстракта от естрагон предотвратяват агрегацията на тромбоцитите по стените на кръвоносните съдове, което предотвратява образуването на съсиреците в малките сърдечни и мозъчни съдове, предпоставящи инфаркт и инсулт. Производството на кръвни телца и клетъчното дишане са стимулирани от наличието на желязо в растителните екстракти.

11. Укрепване на костите и мускулен растеж

 

естрагон за мускулен растеж

 

За хората, страдащи от артрит, артроза или ревматит, е силно препоръчителна редовната консумация на естрагон поради високото му съдържание на калций и фосфор, които са от ключово значение за здравината и формирането на костите.

За абсорбацията на креатинин – фактор в повишаването на мускулната маса и мускулния растеж, може значително да помогне естрагонът. От своя страна, магнезият в листата му действа като мускулен релаксант и може да предотврати различни мускулни крампи.

12. Противовъзпалителен ефект

Естрагонът се класира като една от билките с най-висока стойност на антиоксиданти. Те имат способността да облекчат болката и зачервяването в случаи на различни възпаления. Съдържащите се омега-3 мастни киселини също притежават мощно противовъзпалително действие.

13. Подпомага женското репродуктивно здраве

Наличието на евганол в билката както може да послужи както за облекчаване на болката при зъбобол, така и да съдейства в случаи на менструални болки, заедно с магнезия, отпускащ мускулното напрежение. Приемът на естрагон е препоръчителен при смущения на женския репродуктивен тракт, но не бива да се приема от бременни или кърмещи жени.

 

Рискове и странични ефекти от приема на естрагон

Консумацията на пресен естрагон при някои хора е възможно да доведе до нежелан и неприятен сърбеж в областта на устната кухина. Изследванията върху мишки сочат, че продължителният прием на естрагона под формата на медикамент може да се окаже токсичен за черния дроб поради наличието на естествени съединения като естрагол и метил-евгенол.

Все още липсват достатъчно доказателства върху отражението на билката върху човешкия организъм и е силно необходимо да се консултираме със специалист преди да пристъпим към консумацията му с оглед на каквито и да било лечебни цели. Не би трябвало консумацията му в умерени количества в напитки или ястия да крие сериозни рискове за здравето.

 

Заключение

 

естрагон

 

Използвана в ежедневната ни диета, ароматната билка има способността да предотврати множество заболявания поради изумителното си съдържание на ценни хранителни вещества и минерали. На съвременния пазар естрагонът може да се намери сушен или пресен, под формата на екстракт, етерично масло или растителни таблетки и има приложение в широко многообразие от здравословни състояния.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява естрагонът?

Многогодишното растение естрагон, още познато и като “тарос” принадлежи на семейството на Сложноцветните (Asteraceae). Стъблата им са жилави и дървесни, а листата лъскави и тънки със заострени крайща. Има множество кулинарни и лечебни предназначения както в свежа, така и в сушена форма.

Какъв вкус има естрогенът?

Вкусът е комплексен - сладко-кисел, с нюанси на мента, ванилия и пипер. Доближава се до вкуса на женското биле.

Какви ползи за здравето носи?

Естрагонът притежава множество впечатляващи свойства касаещи се до човешкото здраве като способността му да понижава нивата на кръвната захар, да облекчава възпалението и болката, както и да оказва положително въздействие върху съня, апетита и сърдечното здраве.

Може ли да ни навреди?

Консумацията на пресен естрагон при някои хора е възможно да доведе до нежелан и неприятен сърбеж в областта на устната кухина. Изследванията върху мишки сочат, че продължителният прием на естрагона под формата на медикамент може да се окаже токсичен за черния дроб поради някои естествени съединения.

Категории: Билки и чайове, Хранене и видове храни|Публикувана: 30.09.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

e913e2312bface0bab0388c61f949ad0?s=96&d=mm&r=g

Пенелопе Пенчева е студентка от специалност "История на изкуството" в Художествената академия. По-специален интерес има в сферите на изкуството и хуманитарните науки. Занимава се с четене и писане на художествена литература, предпочита да прекарва времето си в природата.

Свързани публикации

Оставете коментар