6 интересни сензорни игри за деца
Сензорни игри за деца наричаме различни активности за най-малките, които целят да стимулират различните сетива и по този начин постепенно да ги развиват. Те са полезни за усъвършенстването на моторните функции, но и на сетива като обонянието и слуха.
В днешно време има много начини да стимулираме сетивата на малчуганите извън естествената среда навън.
Какви са ползите от сензорни игри за деца?
Чрез сетивата детето научава всичко за света и за себе си. Неслучайно бебетата и децата се опитват да пипнат и вкусят всичко около себе си – това е техният начин да се запознаят с материята на заобикалящата ги среда.
Различните сензорни игри за деца най-често засягат сетивата за докосване, зрението и слуха, тъй като те са най-лесни за достигане. Заедно с петте сетива, които познаваме, децата също разчитат на движението за разучаване на света. Растящите малчугани учат за света, като играят във и с него, а сензорните игри са особено добър метод на светоопознаване.
С помощта на по-сложни сензорни игри в мозъка се създават огромен брой връзки, които оформят центровете за знание в детския ум. С помощта на играта децата изграждат и емоционалната си подготовка, тъй като се налага да навигират отрицателните и положителните си емоции по време на активностите.
6 интересни сензорни игри
Предлагаме ви забавни и развиващи сензорни игри, които да стимулират сетивата на детето, без да изискват много работа от страна на родителя.
1. Работа с тесто
Месенето е много интересна сетивна игра за детето, но този процес има и доказани терапевтични свойства. Това може да е още една от любимите сензорни игри, в които да се включим рамо до рамо до детето, а дори с порастването това може да стане традиция за прекарване на качествено време заедно.
Замесването на тесто е един страхотен начин за детето да развие грубите си двигателни функции и да се изцапа малко с интересното брашно.
Как да работим с тесто?
Може да изберем да работим със солено тесто, като смесим брашно, вода и сол. По този начин след печене резултатът не е много вкусен, но пък може да направим формички, които след това задно да оцветим. Няма проблем обаче да забъркаме и хубаво тесто с квас или мая, да го замесим добре с помощта на детето и накрая да си хапнем вкусния продукт.
2. Звукови цилиндри
С помощта на играчки и пособия, които издават звук, можем да координираме слуха с движението на ръцете. Когато детето докосне или раздруса звуковия цилиндър, той издава различен звук спрямо интензитета на движението.
Как да направим звуков цилиндър?
За целта ще ни трябват дребни предмети, издаващи звук, и картонени цилиндри от кухненска хартия. Звукът може да идва от шепа ориз, боб, леща, дребни камъчета или мъниста.
Едната страна на цилиндъра се запечатва добре с тиксо или парче плат, здраво увито с ластик или връв за края на цилиндъра. Слагаме необходимите дрънчащи предмети в цилиндъра и го затваряме от другата страна по същия начин. За подобен, но още по-лесен резултат може да използваме метална кутия от кафе, която има удобен капак за затваряне.
Изискванията за наблюдение и следене на играта на детето важат и в този случай, за да се избегне потенциално поглъщане на малките предмети, в случай че детето успее да отвори цилиндъра.
3. Ходене по въже
Не истинско ходене по въже, разбира се! Може да изградим на детето въображаема площадка, на която то да тренира баланса си без опасност да се нарани, като част от набора сензорни игри.
Как да си направим домашна площадка за баланс?
Има два варианта да пресъздадем ходенето по въже у дома, а то със сигурност ще бъде интересно за детето. Този вид сензорна игра е подходяща за по-големи деца, които вече могат да ходят сравнително уверено, но все пак имат място за подобрение на баланса.
Вариант 1: На гладък под залепяме дълга линия от цветни ленти или хартиено тиксо, по които детето трябва да върви. Стимулирайте го да поддържа баланса си с разперени ръце точно както правят и цирковите артисти.
Вариант 2: За по-големите деца може да вкараме и определена височина. Ходенето по въже може да се пресъздаде с блокчета или здрави кутии, които са наредени в права линия. По този начин може да стимулираме детето да внимава в стъпките си, за да не падне. Ако имаме дървени или метални кутии и щайги, може да създадем подобно съоръжение в двора или градината.
Много деца несъзнателно тренират баланса и координацията си, като вървят по ниски зидове или бордюри. Същото преживяване носи и домашната площадка за баланс.
4. Сензорни кошчета
Може би една от най-популярните сензорни игри за деца са именно кошчетата. Те улесняват родителите, като предлагат на децата забавна среда за развитие на сетивата, която е ограничена в определен за целта контейнер.
Как да направим сензорно кошче у дома?
Трябва ни голям пластмасов, картонен или дървен съд. Това може да е леген, подходяща щайга, здрав кашон или голяма кутия. Този съд след това се напълва с определени предмети, които да стимулират различните усещания при допир с кожата на детето, докато то играе с тях и ги разглежда.
Това може да са:
- Природни материали като малки и големи камъни, свежи и сухи листа, шишарки, пясък, пръст и други естествени предмети, които да са различни на допир.
- Хранителни продукти като несварена паста с различни форми, суров ориз, боб, леща, нахут и други сушени храни. Различните по размер варива са чудесен начин да разнообразим набора от сензорни игри на детето.
- Средства за копаене и преместване на предметите като различни по размер лъжици и пластмасови лопатки.
- Малки играчки, които детето познава, може да са интересна изненада насред другите избрани от нас предмети.
- Разнообразни купички и чаши може да са чудесен начин за развиване на моториката, като детето премества част от сензорната смес в тях.
Може да се добавят всякакви играчки, топки, парчета плат, силиконови формички и каквото друго ни хрумне.
При сензорни игри с кошче трябва да сме близо до детето и да наблюдаваме неговите действия. Така можем да стимулираме играта, да подпомогнем любопитството, но и да следим да не погълне частите, които използваме.
5. Интересна и успокояваща бутилка
Можем да създадем занимание за детето, което да фокусира вниманието му. Подобна игра може да се използва и за успокоение на детето, ако изпитва силни емоции, с които се затруднява да се справи самостоятелно. Успокояващата бутилка може да насочи интереса към случващото се вътре в нея, вместо върху бушуващите емоции в детето.
Как да направим успокояваща бутилка?
Тази бутилка наподобява лава лампите, а от нас зависи с какво ще я напълним. Основата на бутилката обикновено е вода, а за самия съд е най-добре да използваме стъклена бутилка или буркан (стига да имаме доверие на детето, че няма да счупи съда). Може да се използва и пластмасова бутилка, но ще трябва по-често да подменяме играчката.
Други неща, които може да добавим към водата, са:
- Сладкарска нетоксична боя
- Различен цвят брокат
- Дребни мъниста или топченца
6. Вкусово предизвикателство за по-големи
За по-големи деца може да направим сензорна игра предизвикателство за разпознаване на вкусове. Няма долна граница за тази игра, но по-големите деца се справят по-добре с нея. При нея се фокусираме върху вкуса и мириса, които са също толкова важни колкото моторните функции.
Как да направим вкусово предизвикателство?
Избираме няколко храни, които да имат различна текстура и отличителен вкус. Това може да са:
- Парче от сочен плод като цитрусов или бери плод
- Парче мек плод като банан или мека круша
- Хрупкав зеленчук като краставица или зелена чушка
- Мека храна като например парченце хляб или сварено месо
- Кремообразна хапка като плодов крем, смути или мус
Идеите за храна може да са безкрайни стига да се отличават вкусово и сетивно.
Хубаво е да сложим превръзка на очите на детето, преди да започнете играта. Важно е то да не знае каква храна сме му подготвили. Неговата работа е да отгатне какво получава.
За още по-интересни сензорни игри с храна може да му даваме две едни и същи хапки, но единият път детето си запушва носа. Вкусът ни до голяма степен зависи от мириса и това може да е любопитен експеримент за подрастващите.
Заключение
Децата винаги са играли сензорни игри – такива са ровенето в пясъка, забавлението с пластелин и дори играта с храна. Развитието на сетивата е изключително важно за нормалното израстване на детето и можем да му помогнем в това, като въведем още интересни и забавни сензорни игри.
Често задавани въпроси
За какво са полезни сензорните игри?
Чрез сетивата детето научава всичко за света и за себе си. Неслучайно бебетата и децата се опитват да пипнат и вкусят всичко около себе си - това е техният начин да се запознаят с материята на заобикалящата ги среда. Растящите малчугани учат за света, като играят във и с него, а сензорните игри са особено добър метод на светоопознаване.
Как развиват детето?
С помощта на по-сложни сензорни игри в мозъка се създават огромен брой връзки, които оформят центровете за знание в детския ум. С помощта на играта децата изграждат и емоционалната си подготовка, тъй като се налага да навигират отрицателните и положителните си емоции по време на активностите.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Монтесори упражненията са създадени от д-р Мария Монтесори - за подпомагане на холистичното развитие на децата.
Още от раждането на децата родителите ги запознават с музиката чрез приспивни песни и игри. Знаете ли обаче,
Тъй като есента вече чука на вратата, а както знаем – това е сезонът на грипа, е хубаво