24 май – Ден на славянската писменост и светите братя Кирил и Методий
24 май е един от най-светлите български национални празници. На тази дата честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, създадена от светите братя Кирил и Методий. Това е празникът, който има най-дълга традиция на честване – повече от 200 години с радост и гордост отбелязваме светлата дата.
Найден Геров неслучайно избира 11 май — това е общият църковен празник на двамата светии.
Двадесет и четвърти май е българският празник, който е почитан от всяка една власт, от всяко едно правителство. Това е празникът, който стои над политиката, над борбите, освобожденията, войните.
Делото на светите братя Кирил и Методи е културно богатство за цялата европейска цивилизация.
Грегорианският календар
С въвеждането на грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден – 24 май.
След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника – църковен (11 май – като ден на Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий) и светски (24 май).
Денят на българската просвета и култура и славянска писменост се чества ежегодно в много държави – Русия, Македония, Сърбия, Черна гора, Чехия и много други. В края на XX век папа Йоан Павел II обявява братята за „покровители на Европа“.
В България по традиция празникът се отбелязва ежегодно с тържества и празнични шествия. В големите градове пред храмовете се провежда празнична литургия и благодарствен молебен, след което празнуващите се отправят в шествие към централните площади.
Какво знаем за Кирил и Методий?
Двамата братя са родени в Солун (днешна Гърция). Методий е роден през 810 г., а брат му Кирил – през 827 г. До наши дни са запазени сведения само за по-важните събития в живота им. Знаем, че произлизат от многодетно семейство. Баща им, който носел звучното име Лъв, бил високопоставен военен управител, а майка им се казвала Мария.
Поради ранната смърт на техния баща, грижата за двамата братя поема чичо им Теоктисто – висш държавник във Византийската империя.
С времето двамата братя се образовали и изградили авторитет на уважавани и начетени личности. Кирил станал преподавател в Магнаурската школа, а Методий бил назначен за игумен в манастира Полихрон.
Интересни факти
- Към 855-856 г., двамата братя създават славянската азбука – глаголица. Сътворяват книжовна славянска лексика и започват превода на свещените книги. В основата на новия книжовен език лежи солунското българско наречие, което те познават отлично.
- През 860-861 г. двамата отиват на мисия при хазарите на Кримския полуостров, а след това при аланите и навсякъде проявяват блестящи способности.
- През 863 г., по молба на Великоморавския княз Ростислав, Кирил и Методий са били изпратени във Великоморавия, за да популяризират там християнството и славянския език. Там те подготвят духовници и превеждат богослужебни книги, превеждат от гръцки на старобългарски език и така полагат основите на старобългарския литературен език.
Кирил и Методий създават азбуката, но и много молитви, полемични трудове, църковни служби и песнопения, догматични съчинения и преводи.
Най-известното стихотворно произведение на Константин-Кирил Философ е „Проглас към Евангелието”, а на Методий – „Канонът на св. Димитър Солунски”.
Кирил починал в Италия на 14 февруари 896 г. и е погребан в базиликата „Св. Климент” в Рим. След смъртта на брат си Методий продължил да разпространява славянската писменост до последния си дъх на 6 април 885 г. В края на IX век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.
Учениците
Делото на двамата братя е продължено от петимата им ученици – Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава, които, идвайки в България, намират подкрепа за своето дело в лицето на цар Борис I. Така били създадени Охридската и Преславската книжовни школи.
В резултат на просветната и книжовната дейност на учениците на Кирил и Методий, България станала основен център на славянската писменост.
Разликата между глаголицата и кирилицата
Думата „азбука“ произлиза от имената на първите две букви от глаголицата – азъ и боукы. Английската дума за азбука „alphabet“ пък се получава от имената на първите две букви от гръцката азбука – алфа и бета.
- Глаголицата е азбуката, която била създадена от двамата братя. Техните ученици създали по-лесни за изписване букви и тази азбука била наречена кирилица в чест на Кирил. Около 10% от държавите на планетата днес пишат на кирилица. Глаголицата представлява система от графики. Тя се е състояла от 38 букви, предназначени да отразяват съвсем точно звуковите особености на старобългарския език.
- Кирилицата била създадена към края на IX век вероятно в Преславската книжовна школа. Тази азбука включвала 24 букви от гръцката азбука. Към тях били добавени още няколко букви, които отразявали спецификите на старобългарската реч. Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века.
На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица – светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата.
Ранни свидетелства и честване на 24 май
Първите свидетелства за честването на 24-ти май са открити в арменски летописи от 1813 г. Там се споменава за отбелязването и почитането на светите братя в Шумен през 1803 г. Но първата дата, в която реално е бил отбелязан празника, е 11-ти май 1851 г., когато инициатор е Найден Геров, а мястото за провеждане е епархийското училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих „Върви, народе възродени“, който включва 14 куплета.
През 1901 г. Панайот Пипков открива стихотворението в учебника на свой ученик. Изключително вдъхновен, той създава музиката към него само за около четвърт час.
През 1856 година Йоаким Груев предлага денят на Кирил и Методий да се отбелязва като празник на българските ученици.
На 9 декември 2020 година, празникът е официално преименуван след гласуване в Народното събрание. Сегашният „Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност“ преди това е бил „Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост“.
Химн на българската просвета
Песента „Върви, нарове възродени“ се изпълнява като популярен химн на 24 май. Както споменахме по-рано, той е сътворен по стихове на Стоян Михайловски и музика на Панайот Пипков. За първи пък текстът е публикуван в сп. „Мисъл“, кн. 9-10, през 1983 г.
През 1901 г., на Панайот Панайотов, преподавател по музика в ловешкото училище, е възложено да напише нова песен, която учениците да изпеят на наближаващия църковен празник на Кирил и Методий на 11 май. Но той все не намира подходящ текст и постоянно отлага. На 9 май, два дни преди самия празник, Пипков забелязва, че едно от момчетата в неговия час съсредоточено чете едно стихотворение. Взема книжката му и се зачита.
Преди да стигне половината от стихотворението, в главата му вече се заражда музиката за поръчаната песен. Той грабва тебешира и започва да записва нотите върху дъската. За 15 минути създава мелодията, а до края на часа учениците му я разучават и запяват.
На училищния празник я запява цялото училище.
Оригинален текст на стихотворението „Кирил и Методий“
По традиция учениците изпълняват само първите 6 от общо 14 строфи от стихотворението.
„Върви, народе възродени,
към светла бъднина върви,
с книжовността, таз сила нова,
съдбините си поднови!
Върви към мощната просвета!…
В световните борби върви
от длъжност неизменно воден —
и Бог ще те благослови!
Напред! Науката е слънце,
което във душите грей!
Напред! Народността не пада
там, дето знаньето живей!
Безвестен беше ти, безславен!…
О, влез в историята веч,
духовно покори страните,
които завладя със меч!…“
Тъй солунските двама братя
насърчваха дедите ни…
О, минало незабравимо,
о, пресвещени старини!
България остана вярна
на достославний тоз завет —
в тържествованье и в страданье
извърши подвизи безчет…
С налагането на тоталитарната власт са направени задължителните корекции по текста и се премахва споменаването на Бог. Цели строфи са били напълно премахнати, но в началото на 90-те години на 20 век, с настъпването на демократичните промени, е възстановена възможността да се цитира оригиналният текст.
Дворът на кирилицата
В град Плиска можете да си направите една незабравима разходка сред буквите на кирилица. В първата българска столица се намира уникален културно-исторически комплекс, наречен „Дворът на кирилицата“.
Комплексът е отворен през месец май 2015 г. и негов създател е Карен Алексанян – арменец, който живее от дълги години в България. Той създава музея с идеята да представи българската история по един интересен, модерен начин.
Композиционният център на комплекса е покръстителят Цар Борис I. Издигнати са и паметници на Кирил и Методи, високи по 3,5 м. , а над тях се извисява 12-метров кръст. Шест от буквите изписват името „Плиска“, а останалите са разположени свободно върху тревната площ.
Буквите са изработени в Армения от 12 арменски скулптори, а скулптурите на цар Борис I и на Св. Св. Кирил и Методий са дело на българския скулптор Бехчет Данаджъ. Към комплекса има параклис и картинна галерия, която проследява историята на покръстването, приемането на кирилицата в България и признаването на църковните славянски книги от християнския свят.
В заключение
24 май е един от най-светлите празници в българския календар. Необходимо е да пазим езика си, за да запазим културата, идентичността и ценностите си.
Прегърнете светлия празник, носете в сърцето си тридесетте буквички, сътворени от святото дело на Кирил и Методий и техните ученици, четете и пишете с тях и ги съхранявайте за бъдещите поколения, които също да усетят радостта от „празника на буквите“.
Често задавани въпроси
Какво празнуваме на 24 май?
На тази дата честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, създадена от светите братя Кирил и Методий.
Кога за първи път е празнуван 24 май?
За първи път 24 май е бил честван като национален Ден на просветата на 11 май през 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров.
Как се отбелязва 24 май?
Източници
- Двор на кирилицата. "За нас"
- Blakemore, W. "St. John Paul II", Encyclopedia Britannica, Updated on April 12 2024
- Доц. д-р Трайчев, Е. "24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост", Публикувано на 24 май 2005
- Михайловский, С. "Кирил и Методий. Проект за български всеучилищен химн", Мисъл, кн. 9-10 (1892): 597–599.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
В тази статия ще ви разкажем за някои от популярните български традиции и защо е важно да ги спазваме.
Славата на българската народна музика се носи из цял свят. А знаехте ли, че тя има и доказан лечебен ефект върху телата ни?
Гергьовден е свързан с много ритуали за здраве и плодородие за хората, животните и полетата.