Перикоронит – причини и лечение на денталния проблем

Обновена: 19.11.2024|
Перикоронит, мъдрец.

Перикоронитът е възпаление на меките тъкани около пробиваща зъбна коронка, най-често на неправилно растящ мъдрец. Възможно е състоянието да предизвика силна болка и значителни усложнения при ненавременно разпознаване на симптомите и предприемане на съответните действия за лечение.

Какво представлява перикоронитът?

Перикоронит е медицински термин, който обозначава локално възпаление на меките тъкани около неправилно пробиващ зъб, обикновено мъдрец, за който няма достатъчно пространство в устната кухина. В такъв случай венецът започва частично да покрива мъдреца и се образува среда, в която се натрупва бактериална плака от хранителните остатъци.

 

Резултатът е инфектиране на венеца, придружено с непоносима болка, зачервяване и подуване.

Възможни са и други причини за появата на подобен вид възпаление като неправилна или нередовна орална хигиена, механични травми, провокирани от твърде агресивно четкане на зъбите, генетични фактори и хормонални изменения.

В началния етап на развитие на денталния проблем консервативното лечение с антибиотици и антисептични средства може да се окаже напълно достатъчно, но при напредналите форми на състоянието на перикоронит хирургичната намеса е неизбежна. В краен случай се стига до оперативна екстракция на проблемния зъб.

 

Възможни предпоставки за перикоронит

Перикоронитът може да възникне като резултат от следните причини. Най-честите сре тях са:

  • Анатомични проблеми и неправилно пробиване на мъдреците: най-често срещаната причина за развитието на перикоронит е недостатъчното място в устната кухина за пробиване на мъдреците. Когато новият зъб започне да расте под неправилен ъгъл или не може да пробие изцяло върху него се образува „капаче“ от меката венечна тъкан, в което постепенно се събира бактериална плака, причиняваща възпаление.
  • Липса на орална хигиена: нередовното и неправилно почистване на зъбите значително увеличава риска от развитие на инфекция.
  • Хормонални изменения в организма: настъпилите хормонални проблеми в организма, особено при жените по време на менструалния цикъл или бременността, могат да повлияят  на здравето на венците и да увеличат риска от възпаление.
  • Инфекции в устната кухина: вече съществуващи инфекции в устната кухина, като гингивит или периодонтит, могат да предизвикат или да усложнят състояние на перикоронит, разпространявайки възпалението.
  • Генетични фактори: проблеми, свързани с израстването на мъдреците или инфекции на венците могат да възникнат в резултат на генетично предразположение и съответно да увеличат риска от перикоронит.
  • Тютюнопушене: възможно е редовното пушене на тютюневи изделия да отслаби значително имунната система на организма и съответно да повиши риска от появата на инфекции.
  • Твърди храни: при консумацията на някои твърди храни е възможно да се разрани венецът около растящия мъдрец, увеличавайки възможността за възпаление.

 

Разбирането на възможните предпоставки за перикоронит е ключово за предотвратяване на състоянието и навременното му лечение.

 

Симптоми на перикоронит

 

Перикоронит, болка, зъб.

 

Симптомите на перикоронит варират спрямо степента на възпалението. Проявяват се следните признаци:

  • Болка. Болката е остра и може бързо да се разпространи към съседни зъби и областта на шията или ухото.
  • Подуване. Подуването на венците около мъдреците е много характерен симптом, но в по-напредналите фази на възпалението се наблюдава подуване на цялото лице.
  • Зачервяване. Възпалените венци са зачервени и със сериозно повишена чувствителност.
  • Трудност при отваряне на устата. Възпалението обикновено води до ограничаване на подвижността на челюстта.
  • Трудност при дъвчене. Процесът на дъвчене на храната е затруднен и може да предизвика болка.
  • Неестествен вкус в устата. Инфекцията на меките тъкани в устната кухина често е придружена с неприятен вкус или мирис.
  • Повишаване на телесната температура. В най-тежките случаи, перикоронитът предизвиква треска като реакция на организма към инфекцията.
  • Увеличаване на лимфните възли. Има вероятност лимфните възли в областта на врата да се подуят.
  • Гноен секрет. При някои от по-тежките форми на протичане на перикоронит се наблюдава образуване на гноен секрет, който се оттича през венеца.

 

Симптомите на перикоронит са разнообразни и тяхната тежест зависи от степента на възпалението, което изисква навременна диагностика и подходящо лечение.

Диагностика на перикоронит

Идентифицирнето на състоянието на перикоронит обикновено преминава през няколко етапа.

Те са следните:

  • Преглед от специалист. Първата стъпка, която зъболекарят предприема при оплаквания на пациента за някои от горепосочените симптоми, е физически преглед на устната кухина, за да направи оценка на състоянието на зъбите и венците.
  • Рентгенова диагностика. Наличието на инфекции, невидими при физически преглед и позицията на мъдреците могат да се проверят единствено с рентгенови снимки.
  • Микробиологично изследване. В случай на тежък перикоронит, ако има гнойно отделяне, е правилно да се тестват микробиологично проби от гнойта, за да се определи точният микробен причинител и да се избере най-подходящото лечение.
  • Медицински профил на пациента. За правдоподобна диагностика на състоянието на пациента е важно да се вземат под внимание особеностите в проявата на симптомите, както и неговия минал опит с дентални проблеми и операции.

 

Диагностиката на перикоронит изисква внимателен подход, за да се определи точно състоянието и да се приложи най-ефективното лечение.

 

Лечение на перикоронит

 

Перикоронит, болка, зъб.

 

Лечението на перикоронит варира в зависимост от тежестта на състоянието. За да бъдат предотвратени възможни усложнения на състоянието, е необходимо засегнатият да избягва приема на твърди храни, които биха раздразнили възпалените тъкани, както и да поддържа изрядна устна хигиена.

Консервативно лечение

При навременно разпознаване и реакция на перикоронит, консервативното лечение може да е достатъчно. То се изразява в:

  • Хладни компреси. Прилагането на хладни компреси върху лицето може да спомогне за облекчаване на подуването и болката от възпалението.
  • Антибиотици. Възможно е медицинското лице да назначи антибиотично лечение, с което да се регулира средата на бактериите.
  • Обезболяващи: За облекчаване на болката често се предписват нестероидни противовъзпалителни средства (НПВС) като ибупрофен и аулин.
  • Устни антисептици. Антисептичните разтвори се предписват с цел да се облекчи възпалението и да се унищожат патогените.

 

Хирургично лечение

Ако консервативното лечение се окаже неуспешно или перикоронитът  е вече в напреднала форма, е необходимо да се предприеме хирургично лечение:

  • Хирургично отстраняване на капачето. Представлява процедура, в която зъболекарят решава да отстрани частта от венеца, покриваща зъба, за да осигури по-добра възможност за почистване и да предотврати възможни бъдещи инфекции.
  • Екстракция на мъдреца. В случай, че растящият мъдрец доведе до усложнения, най-добре е да бъде оперативно изваден.

 

Превенция на перикоронит

За да се избегне състоянието на перикоронит, е препоръчително:

  • Поддържане на добра орална хигиена. Редовното почистване на зъбите, използването на конец за зъби и изплакванията с вода за уста помагат да се предотврати натрупването на плака.
  • Редовни стоматологични прегледи: Професионалните медицински прегледи и навременната терапия са важни, за да се разпознаят денталните проблеми  преди те да станат истински сериозни.
  • Регулиране на стреса и хормоналните промени. Хормоналните изменения в организма влияят на здравето на венците и е необходимо да се предприеме консултация с медицинско лице.

 

Екстракция на мъдрец

 

Перикоронит, мъдрец.

 

Екстракцията на мъдрец представлява стоматологична процедура, която се налага да бъде извършена, в случай че зъбът „избива“ и създава здравословни усложнения като инфекции и кариеси на съседните зъби или проблеми с челюстта и нарушение на позицията на зъбите.

Извършва се с локална или обща анестезия, за да се извлече зъбът безболезнено като в някои случаи се налага да бъде отстранена част от костта или самия зъб да се раздели на части. След това зоната около мъдреца се почиства и при необходимост се поставя шев.

След извършване на процедурата се налага пациентът да ограничи приема на твърда храна и физическото натоварване, да приема медикаменти с болкоуспокояващи свойства и да бъде внимателен за появата на усложнения на състоянието си като подувания, синини и повишена чувствителност в зоната на екстракцията, които обикновено са признаци на инфекция.

 

Заключение

Перикоронитът е сериозен и болезнен дентален проблем, който може значително да повлияе върху качеството на живот и работоспособността на засегнатите. Доброто познаване на причините за това състояние, неговите симптоми, традиционните и съвременните методи за лечение са от съществено значение за предотвратяването на възможните усложнения.

Правилната и постоянна орална хигиена и редовните зъболекарски прегледи са от критична важност за поддържането на здравето на устната кухина. В случай на съмнение за някой от симптомите на перикоронит, не е препоръчително да се отлага консултацията със зъболекар за навременно и успешно лечение.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява перикоронитът и какво го причинява?

Перикоронитът е възпаление на меките тъкани около частично изникнал зъб, като най-често засяга долните мъдреци. Причинява се, когато частици храна, бактерии и остатъци се задържат под капака на венците, покриващ никнещия зъб, което води до инфекция и подуване.

Какви са често срещаните симптоми на перикоронит?

Честите симптоми включват болка и подуване около засегнатия зъб, затруднено отваряне на устата (тризмус), лош дъх, лош вкус в устата, подути лимфни възли и понякога ниска температура. В тежки случаи инфекцията може да се разпространи, причинявайки по-интензивна болка или подуване на лицето.

Как се лекува перикоронитът и може ли да бъде предотвратен?

Лечението на перикоронит зависи от тежестта. Леките случаи често се лекуват с изплаквания с физиологичен разтвор и антибиотици, докато тежките случаи може да изискват дрениране на инфекцията или отстраняване на мъдреца. Превантивните мерки включват добра орална хигиена, редовни стоматологични прегледи, а в някои случаи и ранно изваждане на мъдреците, преди да са станали проблемни.

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 17.10.2024|

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
dr.vanya sh

Блог

Рецепти

mobile front
banner blood donation mobile

Популярни продукти

4826b36af017f846cd894fd52fce7a184afdcc3b0e79abf53f771e902738fc83?s=96&d=mm&r=g

Пенелопе Пенчева е автор на статии на тема здраве, пълноценно хранене и билкарство. Интересува се от естествени съставки в храненето и козметиката, като умело съчетава употребата им в подробни материали по темата.

Свързани публикации

Оставете коментар