Октомври – месец за борба с рака на гърдата

Месец октомври е обявен за Световен месец за борба с рака на гърдата, в който в много болници по цял свят се извършват безплатни мамографски прегледи.
Ракът на гърдата (рак на млечната жлеза) е най-често срещаната форма на злокачествено заболяване сред жените по света. Поради големия процент заболеваемост има множество компании и организации, чиято цел е превенция и ранно диагностициране, преди да е станало твърде късно за лечение.
В следващите редове описваме същността на рака на гърдата и симптомите за разпознаване на заболяването. Представяме и местата в страната ни, които може да посетите през месец октомври за безплатен преглед.
Оттогава кампаниите за повишаване на осведомеността за болестта, обучение на хората за методите за превенция и ранното откриване, и за събиране на пари за подпомагане на научни изследвания се разпространяват до много страни по целия свят.
Днес организации с нестопанска цел, правителствени агенции и медицински дружества работят заедно, за да популяризират осведомеността за рака на гърдата.
Безплатни прегледи в страната
Тъй като често симптомите на заболяването остават незабелязани, препоръките на докторите е всяка жена след 25-годишна възраст да се преглежда поне веднъж годишно при мамолог.
Ето къде в Месеца за борба с рака на гърдата се провеждат безплатни прегледи в България.
София
Безплатните профилактични прегледи ще бъдат провеждани в град София в следните болници:
- Университетска болница „Лозенец“ – предварително записване чрез контактната форма на сайта на болницата или на тел. 02/ 96 07 682. Прегледите се провеждат всеки понеделник на месец октомври (03.10; 10.10; 17.10 и 24.10), в интервала от 16.00 до 19.00 ч., в Хирургичен кабинет (ет.1) Медицинския център, ул. „Козяк“, № 1
- Първа САГБАЛ „Света София – предварително записване за първата седмица от кампанията ще се осъществи на 3.10. (понеделник) между 9 и 15:00 на тел. 02/44 70 204, а за останалите седмици от месеца записването ще се осъществява всеки петък между 9 и 15:00 на посочения телефон. Прегледите се провеждат понеделник, сряда и петък между 8 и 12 часа до изчерпване на свободните часове.
- МБАЛ „Княгиня Клементина“ – предварително записване на 02/92 68 147 – регистратура. Прегледите се извършват на 24.10.2022 г. от 08:15 до 11:30 часа през 15 минути от д-р Лора Дойдева.
- Университетска МБАЛ „ Свети Йоан Кръстител” – предварително записване 02/80 59 238. Прегледите се извършват всеки работен ден през октомври от понеделник до петък, от 12.00 ч. до 13.00 ч., по двама пациенти на ден.
Самоков
На 7,8 и 9-и октомври в гр. Самоков също ще се извършват безплатни прегледи за рак на гърдата в Центъра за социална рехабилитация и интеграция ма ул. „Отец Паисий“ 18. Часове могат да се запишат на тел. 0888 81 13 23.
Инициативата е на фондация „Нана Гладуиш – Една от 8“. Фондацията ще посети града с програмата си „Ела и се прегледай“, предоставяйки безплатни ехографски прегледи за рак на гърдата. Прегледите ще бъдат извършени от д-р Младен Младенов, мамолог и гинеколог от Първа специализирана акушеро-гинекологична болница „Света София“ в София.
Изискването за участие е жените да бъдат на възраст между 20 и 70 години, да не са диагностицирани с рак на гърдата и да не са бременни.
Пловдив
За поредна година специализирани хирурзи-онколози от Комплексен онкологичен център в Пловдив ще правят безплатни прегледи и консултации за рак на млечната жлеза. След консултация, при необходимост дамите ще бъдат насочвани за допълнителни безплатни изследвания в лечебното заведение.
Плевен
В УМБАЛ „Д-р Г. Странски“ може да се направи предварително записване на тел. 064/886 666. Профилактични прегледи са планирани за понеделник, вторник и четвъртък от 12:00 до 14:00 часа в Онкохирургичен кабинет на Отделение за диспансерно наблюдение на болни с онкологични заболявания.
Варна
В УМБАЛ „Света Марина“ може да се направи предварително записване за предстоящата седмица всеки петък от 9:00 до 10:00 на 052/ 978660. Прегледите са планирани за всеки вторник, сряда, четвъртък и петък от 14:00 до 15:00 часа.
Стара Загора
В УМБАЛ „Проф. Д-р Стоян Киркович“ протича предварително записване на тел. 042/698 502. Прегледите се провеждат всеки вторник и четвъртък на октомври между 14:00 и 16:30 часа в ехогравски кабинет в ДКБ.
Организации в подкрепа на жените с рак на гърдата
Всяка година през октомври, месец за борба с рака на гърдата, много благотворителни организации правят кампании с цел повишаване информираността за заболяването и набиране на средства.
Събраните средства се използват за финансиране на дейностите, чрез които се предоставят помощ и подкрепа на жените с това заболяване.
Организацията на Нана Гладуиш „Една от 8“
Организацията има за мисия да помогне за ранното откриване на рак на гърдата и достигане до жени с това състояние, предоставяйки им ценна информация и подкрепа.
Всяка жена заслужава да има щастлив живот, да бъде успешна и пълноценна за обществото. Именно това е целта, която се стремят да постигнат от организация „Една от 8“.
Национална кампания за безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата за жените в България се осъществяват и от CancerCare
Средствата за реализирането на кампанията всяка година се набират от маратона Race for the Cure. Това е най-голямото събитие със спортна насоченост в Европа, което се прави с цел подкрепа на женското здраве.
Маратонът събира жени, преборили болестта, техните семейства и близки за разходка (3 км) или бягане (5 км).
Събитието има за цел да набере средства, с които да помогне на организациите и болниците, които се борят с рака на гърдата. По този начин се повишава й осведомеността за това заболяване.
Българско дружество за борба с рака на гърдата и Сдружението на жените мотористи Lady Bikers MPowered Bulgaria
Българското дружество за борба с рака на гърдата и Сдружението на жените мотористи Lady Bikers MPowered Bulgaria и тази година провеждат националната си кампания за безплатни профилактични прегледи в рамките на различни събития:
- 2 октомври, Пловдив, хотел „Йегерхоф“. Събитието „С нова визия срещу рака“, организирано от Дарена Трендафилова. Над 20 специалисти по перманентен грим ще предлагат безплатни консултации и процедури. Д-р Мирослава Чортова, специализант по пластична хирургия, ще говори за възможностите за реконструкция на мамилата след операции за рак на гърдата и ще даде препоръки за проследяване на пациенти с карцином. В 15:00 ч. започват безплатните профилактични прегледи. За записване: 0876240200.
- 12 октомври, Враца, Медицински център „Фактор 2000“. Прегледи от д-р Цветомир Иванов. Записване на: 092660606.
- 20 октомври, Перник, ДКЦ 1. Прегледи от д-р Мариела Василева и д-р Елена Чуприна. Очаквайте скоро информация за записване.
- 26 октомври, София, Фестивал на дълголетието. Цял ден, посветен на здравето, здравословния начин на живот и биохакинга. Там можем да посетим щанда на Българското дружество за борба с рака на гърдата, където ще се извършват безплатни прегледи от д-р Василева, д-р Чуприна и д-р Чортова.
Как розовият цвят става символ на надеждата и здравето?
Днес розовият цвят, особено розовите панделки, е силен символ на осведомеността за рака на гърдата и борбата за намиране на лек срещу болестта. Използва се по целия свят, като акцентира върху каузата в много страни с различни култури.
Розовите ленти придобиват популярност като символ на подкрепа през 90-те години. Първата панделка за рак на гърдата всъщност не е розова, а в светло прасковен цвят.
През 1991 г. активистката Шарлот Хейли, след като се възстановява от рак на гърдата, се опитва да повиши осведомеността за липса на федерално финансиране за превенция на рака.
Тя изпраща хиляди картички с прикрепени панделки с прасковен цвят, при което молбата и най-после бива удовлетворена.
Само месеци преди края на 1990 г. фондацията за борба с рака на гърдата на Сюзън Г. Комен започва да включва розовото в своята кауза, като раздава розови козирки на жените, участващи в състезанието „Състезание за лек“.
През есента на 1991 г. фондацията започва да раздава розови панделки по време на състезанието си в Ню Йорк.
Розовият цвят, според проучвания, се смята за успокояващ, закачлив, утвръждаващ, облекчаващ стреса. Смята се, че пастеленото розово дава здраве. Именно затова се използва като цвят на лентите за осведомеността през октомври – месец за борба с рака на гърдата.
Един добър пример
И накрая ще завършим с един прекрасен пример за сила, женственост и борбеност – на Анджелина Джоли. Тя повлиява на голям процент дами по целия свят да посещават профилактични прегледи поне веднъж в годината при мамолог.
След такъв преглед актрисата има положителен тест за мутирал ген BRCA1. При наличието на този ген има повишен риск от развитие на рак на гърдата с 45% до 90%.
Джоли насърчава всички жени да се изследват поне веднъж годишно, за да открият на време, ако има съществуващо заболяване.
Какво представлява ракът на гърдата?
Ракът на млечната жлеза се развива или в лобулите (лобуларен карцином), или в каналите на гърдата.
Лобулите са жлезите, които произвеждат мляко, а каналите са пътищата, които отвеждат млякото от жлезите до зърното.
Ракът може да се появи и в мастната тъкан или влакнестата съединителна тъкан в гърдите. Чрез нашите лимфни възли раковите клетки могат да се преместят в други части на тялото.
В ранните стадии ракът на гърдата може да не причини никакви симптоми. Първият признак обикновено е забелязване на бучка в гърдата.
Не всички бучки обаче са ракови, някои са доброкачествени образувания. В много случаи бучката може да не се усети, поради малкия си размер, но може да бъде видяна на мамография.
Именно тук идва моментът, в който да напомним, че с ранната превенция и преглед веднъж годишно при мамолог могат да бъдат спасени човешки животи. Ранното откриване на рак на гърдата може да се излекува, преди да се разпространи в други части на тялото.
Най-често срещаните симптоми на развитие на рак на гърдата
Те са следните:
- Усещане за бучка, възел или удебеляване на гърдата.
- Подуване или зачервяване в едната или в двете гърди.
- Болка в гърдите.
- Отделяне на секрет от зърната (не го бъркайте с кърма).
- Лющене, зачервяване и други промени в зърната.
- Промяна в размера или формата на гърдите.
- Сърбящи и раздразнени гърди.
Ако имате някои от следните симптоми, характеризиращи възможно развитие на рак на гърдата, незабавно потърсете лекарска помощ.
Рискови фактори за развитие
Наличието на един или дори няколко рискови фактора за карцином на млечната жлеза не означава непременно, че болестта ще се развие.
Факторите, свързани с повишен риск от рак на гърдата, включват:
- Пол: този рак при жените е много по-често срещан, отколкото при мъжете.
- Увеличаване на възрастта: с напредването й опасността се повишава.
- Лична анамнеза на гръдни заболявания: при открит лобуларен карцином in situ (LCIS) или атипична хиперплазия на гърдата, има повишен риск от болестта. При карцином на едната гърда се увеличава рискът от развитие и на другата.
- Фамилна анамнеза: ако има диагностицирани роднини от женски пол, това е рисков фактор за развитието на рак.
- Излагане на радиация
- Затлъстяване
- Менструален цикъл в по-ранна възраст: появата му преди 12-годишна възраст увеличава риска от болестта.
- Начало на менопаузата в по-напреднала възраст.
- Раждане на първо дете в по-напреднала възраст: Жените, които раждат първото си дете след 30-годишна възраст, могат да имат повишен риск от рак на гърдата.
- Нераждали жени: те са по-застрашени от карцином, отколкото жените с една или повече бременности.
- Хормонална терапия след менопауза: жените на хормонална терапия, комбинираща естроген и прогестерон за лечение на признаците и симптомите на менопаузата, имат повишен риск от рак на гърдата.
- Повишен прием на алкохол
Ако попадате в някоя от рисковите групи, трябва да се отнасяте с повишено внимание и да се изследвате в годишния месец за борба с рака на гърдата и поне още веднъж в годината.
За колко време се развива рак на гърдата?
Ако човек или близък се е сблъсквал със заболяването, има много неизвестни, засягащи естеството и правилното лечение на злокачествен тумор.
Един от често срещаните въпроси е за колко време се развива рак на гърдата. Всъщност няма еднозначен отговор на това, тъй като всеки случай е индивидуален.
Според проучванията туморът в гърдата е по-чест сега, отколкото в миналото, но той не расте по-бързо, отколкото преди десетилетия. Средно ракът на гърдата се удвоява по размер на всеки 180 дни или приблизително на всеки 6 месеца.
И все пак скоростта на растеж за всеки специфичен вид тумор зависи от много фактори. Всеки човек и всеки карцином са различни. Лекарите наричат агресивен рак на гърдата този, който е по-вероятно да расте бързо, в сравнение със склонните към по-бавен растеж.
Затова и кампаниите през годишния месец за борба с рака на гърдата набират все по-голяма популярност в опит заболяването да бъде открито и лекувано навреме.
Колко често се среща заболяването?
Всяка година регистрираните нови случаи на заболяването в Европейския съюз са около 365 хиляди, а 91 хиляди са смъртните случаи. Страната ни се нарежда на първо място по диагностицирани нови случаи и по смъртност.
Най-разпространено е заболяването при жени на възраст между 25 и 39 години. Не по-малък е процентът на жените на възраст между 40-54 г. и тези над 55-годишна възраст.
Много по-рядко се среща при мъжете, но не е за подценяване. Тъй като не е характерно, не се и изследва сравнително често, което води и до по-късното диагностициране на заболяването. Именно това е причината за по-малкия процент на възстановилите се мъже.
Какви са методите за лечение?
Лечението на рака на гърдата се осъществява по няколко начина, в зависимост от вида му и докъде се е разпространил:
- Хирургия: извършва се операция, при която лекарите изрязват раковата тъкан.
- Химиотерапия: използване на специални медикаменти за свиване или убиване на болните клетки. Лекарствата могат да бъдат на хапчета или да се прилагат венозно, а понякога и двете.
- Хормонална терапия: блокира раковите клетки от получаване на нужните им за растеж хормони.
- Биологична терапия: работи с имунната система на тялото, за да му помогне да се бори с раковите клетки или да контролира страничните ефекти от други лечения.
- Лъчетерапия: използване на високоенергийни лъчи (подобни на рентгеновите лъчи) за убиване на болните клетки.
В заключение
Ние също апелираме да посетите профилактичен и безплатен преглед през октомври – месец на борба с рака на гърдата.
Не забравяйте, че здравето винаги трябва да е на първо място! Както е казал германският философ Артур Шопенхауер: „Здравето не е всичко, но без здраве всичко е нищо.“
Често задавани въпроси
Защо октомври е избран за Световен месец за борба с рака на гърдата?
Първите организирани усилия за привличане на вниманието към рака на гърдата се случват като едноседмично събитие в САЩ през октомври 1985 г. Оттогава кампаниите за повишаване на осведомеността за болестта се разпространяват в много страни по целия свят.
Кои са произхождащите от рак на гърдата симптоми?
Болки, подуване и зачервяване на гърдите, отделяне на секрет, сърбеж и усещане за бучки са все признаци, характеризиращи евентуално развитие на заболяването.
Кои са рисковите фактори при рак на гърдата?
Жените са много по-застрашени от заболяването в сравнение с мъжете. Лична или фамилна анамнеза за болестта, радиация, затлъстяване и повишен прием на алкохол са някои от рисковите фактори за рак на гърдата.
Източници
- "Света София" - Първа специализирана акушеро-гинекологична болница. Безплатни прегледи срещу рака на гърдата през октомври
- Marica.bg. "КОЦ- Пловдив с безплатни прегледи за рак на гърдата през октомври", 09:40, 29.08.2024 , Обновена на 16.09.2024
- Българско дружество за борба с рак на гърдата. "Национална кампания за безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата 2024", септември 24, 2024
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Лезии и метастази са две медицински термина, които се използват за описанието на изменения в тъканите на човешкото
Темата за здравето на гърдите е много чувствителна за всяка жена, затова когато става дума за доброкачествено образувание
Рак на гърдата e болест, която покосява все повече жени всяка година. Това несъмнено налага въпроса дали можем