Фотоепилация – ефикасна ли е процедурата?

Обновена: 28.11.2024|
Фотоепилация.

С помощта на фотоепилация може да се отървем от нежеланото окосмяване по тялото по лесен и достъпен начин. Процедурата използва специални уреди, които се използват от специално обучени козметици. Професионалистите по фотоепилация са важни за ефективността на процеса.

Разберете повече какво представлява фотоепилацията, как да се подготвим за нея и може ли да ни навреди.

Уредът за фотоепилация излъчва насочена пулсираща светлина към кожата. Подобно на лазерната епилация косъмът абсорбира светлинната енергия от специалния уред и се нагрява, в резултат на което загива. Това прави тези процедури много по-ефикасни от традиционните методи за обезкосмяване като бръснене, тъй като убива напълно корена на косъма. Поради това резултатите са дълготрайни, особено след като сме преминали през повече от една процедура.

Ефективността зависи от контраста между кожата и космите, както и при лазерната епилация. Най-добре е процедурата да се прави върху светла кожа с тъмно окосмяване, тъй като по този начин косъмът поглъща най-голямо количество енергия.

При фотоепилацията се наблюдават по-малко странични ефекти и по-ниски нива на болка по време и след процедурата в сравнение с лазерната епилация. Това я прави по-подходяща за много хора.

Интензивната пулсираща светлина, която се използва за фотоепилацията, намира приложение и в други сфери на козметичните процедури. Може да се използва за третиране на лезии, някои видове акне, петна и други. Разликите се дължат на дължината на светлинната вълна и нейния интензитет, поради което ролята на специалиста по фотоепилация е съществена за получените резултати.

 

Как работи фотоепилацията?

 

фотоепилация

 

По време на епилацията се насочва специална светлина към кожата и космите. По време на процедурата обикновено не се наблюдават силни усещания, раздразнение или болка. Енергията от светлината се поглъща от корена на косъма, поради което той бързо загива. След няколко дни космите започват сами да падат, тъй като фоликулът не е активен, за да ги задържи на място. На това дължим ефикасното обезкосмяване при тази процедура.

Няколко дни след процедурата ще забележим това постепенно изчезване на космите. След известно време трябва да повторим процедурата, тъй като не всички фоликули ще са напълно засегнати и някои от тях започват отново растежа си дори след унищожаване със светлина. Поради това ни трябват между 4 и 10 процедури, за да се премахне напълно окосмяването.

Преди процедурата космите трябва да са къси, като в проучванията пулсиращата светлина се тества върху окосмяване с дължина 1 мм.

 

Всеки ли може да се подложи на фотоепилация?

Има някои индивидуални противопоказания, при които не се препоръчва да се подлагаме на тази процедура. Това са най-вече:

  • Наличие на отворени рани и различни кожни заболявания
  • Разширени вени
  • Високо кръвно налягане и сърдечни заболявания
  • Бременност

Фотоепилация не се препоръчва на лица под 16 години.

Когато отидете на консултация при специалист по фотоепилация, той ще може да прецени степента на ефективност спрямо индивидуалните ви характеристики като цвят на кожата, както и спрямо цвета и гъстотата на окосмяването. Един от плюсовете на фотоепилацията е, че в ръцете на надежден специалист процедурата е изключително бърза, а резултатите са несравними с другите методи за обезкосмяване. 

Съществуват и домашни уреди за фотоепилация. Те обаче често са с по-слаба мощност и не могат да се настройват добре като устройствата за професионална употреба. Поради това резултатите в домашни условия може да не са толкова бързи и ефикасни, както в козметичен салон при специално обучен професионалист.

 

Фотоепилация или лазерна епилация

 

фотоепилация

 

Процедурите си приличат по начина, по който работят, но имат и някои съществени разлики. Проучване показва, че резултатите при лазерна епилация са малко по-удовлетворяващи в сравнение с фотоепилация – с около 10%. Това обаче е за сметка на по-голям дискомфорт и болка по време на лазерната терапия и след нея. Може да направим информиран избор за това коя процедура е по-подходяща за нас самите.

При чувствителна кожа изборът да се подложим на фотоепилация може да е по-добър за нас поради тези причини. Допълнително след фототерапия не се наблюдава толкова интензивно дразнене на кожата, както след третиране с лазер. Дори да нямаме чувствителна кожа, може да изберем да не се подлагаме на болката и дискомфорта от лазерната епилация, но все пак да искаме трайно обезкосмяване – фотоепилацията е именно тази златна среда.

 

Може ли да ни навреди?

По време на фотоепилация е възможно да се усеща лека болка или боцкане като физическа реакция към пулсиращата светлина. Този ефект може да се намали, като зоната предварително се обработи с охлаждащ или обезболяващ гел. Това обаче не е задължително и повечето хора нямат нужда от добавяне на този гел. Специалистите по фотоепилация имат подобен гел под ръка и може да ги помолите да ви намажат преди процедурата.

При фотоепилация няма риск от инфекция или нараняване на кожата, което прави процедурата подходяща за всички хора дори при чувствителна кожа. Не се наблюдават алергични реакции или силни противопоказания след процедурата.

При професионален козметик с нужната специализация не би трябвало да се наблюдават нежелани странични ефекти. Това зависи от техниката на козметиката, но и от правилното настройване на машината за епилация спрямо индивидуалните ни характеристики.

При някои хора се наблюдава хиперпигментация в определени области след фотоепилация, но този ефект е рядко срещан и е обратим.

 

История на фотоепилацията

 

фотоепилация

 

През 1984 г. се открива начин светлината да се фокусира върху тялото и това да доведе до различни употреби – селективната фототермолиза се разглежда в научни проучвания, преди да намери място в козметиката. Учените откриват, че пулсиращата светлина води до смъртта на някои клетъчни структури и органели. Постепенно тези процедури започват да се фокусират върху избирателно убиване на клетъчни структури, както в случая с космения фоликул.

Основните параметри, които се следят по време на този процес, са дължината на светлинната вълна, честотата на пулсация и енергията. Промяната на тези параметри води до различни резултати и съответно вариации при употребата и приложението на терапията.

През 1994 първото устройство с този тип пулсираща светлина е одобрено за използване при третиране на лезии на кръвоносните съдове. През 1996 г. в САЩ се одобрява първото устройство за такъв вид епилация, което не нанася щети и е безопасно за козметична употреба.

 

Заключение

Фотоепилацията е съвременен метод за обезкосмяване, който използва насочена пулсираща светлина. След само няколко процедури нежеланото окосмяване значително се намалява. В сравнение с лазерната епилация е по-малко болезнено, поради което е подходящ избор за някои хора.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява?

Фотоепилацията е съвременна козметична процедура, при която кожата се третира с интензивна пулсираща светлина, също наричана IPL. Последствие от това е премахване на нежеланото окосмяван без щети по кожата. Светлината се поема от меланина в космения фоликул, който след това умира и целият косъм пада.

Как работи фотоепилацията?

Уредът за фотоепилация излъчва насочена пулсираща светлина към кожата. Подобно на лазерната епилация косъмът абсорбира светлинната енергия от специалния уред и се нагрява, в резултат на което загива. Това прави тези процедури много по-ефикасни от традиционните методи за обезкосмяване като бръснене, тъй като убива напълно корена на косъма.

Защо да избера фотоепилация?

Един от плюсовете на фотоепилацията е, че в ръцете на надежден специалист процедурата е изключително бърза, а резултатите са несравними с другите методи за обезкосмяване. 

Може ли да ни навреди?

При фотоепилация няма риск от инфекция или нараняване на кожата, което прави процедурата подходяща за всички хора дори при чувствителна кожа. Не се наблюдават алергични реакции или силни противопоказания след процедурата.

 

Категории: Kрасота|Публикувана: 28.11.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар