Анафилаксия – какво да правим при остра алергична реакция?

Обновена: 03.09.2024|
Анафилаксия.

Анафилаксия е изключително опасно състояние, при което бързата реакция може да бъде животоспасяваща.

 

Какво представлява анафилаксия?

Анафилаксия е тежка, потенциално животозастрашаваща алергична реакция, която може да настъпи бързо и да засегне множество системи на тялото. Тя се задейства от излагане на алерген, който може да бъде хранителен продукт, лекарство, ужилване от насекоми или друго вещество, към което индивидът е алергичен.

 

 

Анафилаксията възниква, когато индивид с чувствителност към конкретен алерген е изложен на това вещество. Неговата имунна система реагира прекомерно, като антителата на имуноглобулин Е (IgE) разпознават алергена и се свързват с него, задействайки мастоцитите и базофилите да отделят поток от хистамин и други химикали в кръвния поток. Това причинява широко разпространено възпаление, което засяга множество органи.

Незабавното медицинско лечение с епинефрин (адреналин) е от решаващо значение за противодействие на реакцията и предотвратяване на усложнения.

 

Симптоми

Признаците на анафилаксия обикновено се появяват бързо, често в рамките на минути след излагане на алергена, и могат да варират по тежест.

Симптомите могат да бъдат:

  • Респираторни: затруднено дишане, хрипове, кашлица и подуване на гърлото и езика, което води до запушване на дихателните пътища
  • Сърдечно-съдови: учестен или слаб пулс, внезапно спадане на кръвното налягане (хипотония), замаяност, припадък и шок
  • Кожни: копривна треска (уртикария), сърбеж, зачервена или бледа кожа и подуване (ангиоедем) на лицето, устните, очите и крайниците.
  • Стомашно-чревни: коремна болка, гадене, повръщане и диария.
  • Неврологични: безпокойство, объркване и паника.

 

Причини за анафилаксия

 

Анафилаксия заради фъстъци

stev tabletki 400
zink 600
stev tabletki 400
zink 600

 

Храните са сред най-честите причини за анафилаксия, особено при деца. Най-честите хранителни алергени включват:

  • Фъстъци – водеща причина за тежки алергични реакции
  • Дървесни ядки като бадеми, орехи, кашу и лешници
  • Морски дарове – миди, скариди, раци и омари
  • Риба – сьомга, риба тон и треска
  • Мляко, особено краве мляко
  • Яйца – както белтъците, така и жълтъците могат да предизвикат реакции
  • Соя
  • Пшеница

 

Някои лекарства могат да предизвикат анафилаксия като антибиотици, нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС), анестезиращи агенти и химиотерапевтични лекарства. В редки случаи и някои компоненти във ваксините могат да имат такъв ефект.

Ужилвания от определени видове насекоми като пчели, оси, стършели, жълти европейски оси, огнени мравки също могат да бъдат причинители на алергични реакции.

Латексът също е потенциален виновниk за настъпването на тежка алергична реакция. Той се съдържа в различни медицински и потребителски продукти като медицински ръкавици, балони, медицинско оборудване и презервативи.

Други потенциални, но по-редки, тригери (фактори) включват:

  • Хормонални промени като тези по време на менструация или бременност
  • Фактори на околната среда – излагане на студ, топлина или слънчева светлина в редки случаи
  • Алкохол в комбинация с храна или лекарства

 

Съществува и анафилаксия, предизвикана от физическо натоварване. В някои случаи това става само ако упражнението е предшествано от ядене на определени храни или приемане на определени лекарства.

Идиопатична анафилаксия се отнася до случаи, при които не може да се идентифицира специфичен отключващ фактор. Въпреки задълбочените изследвания, точната причина остава неизвестна, което представлява предизвикателство за превенция.

 

Защо е толкова опасна анафилаксията?

 

Анафилаксия епипен

 

Анафилаксията е изключително опасна, защото носи риск от фатален край. Симптомите изключително бързо прогресират, затова е важно състоянието веднага да бъде забелязано и разпознато именно като тежка алергична реакция. След това обаче идва и най-ключовата част – незабавното действие за спасяване на човешкия живот и предотвратяване на усложнения.

Едно от най-важните неща, които трябва да знаем за анафилаксията, е фактът, че тя може да има двуфазен модел. С други думи, симптомите могат да се появят отново, обикновено в рамките на 4-8 часа, след като първоначалната реакция е била лекувана.

Това налага в абсолютно всички случаи да се търси адекватна медицинска помощ, тъй като не винаги състоянието може да бъде овладяно самостоятелно.

 

Какво да правим при анафилаксия?

В случай на спешна анафилаксия, незабавните действия са от решаващо значение за предотвратяване на сериозни усложнения или смърт.

Ако лицето има автоинжектор за епинефрин (напр. EpiPen, Auvi-Q), той трябва да се използва незабавно. Епинефринът е лечение от първа линия за анафилаксия, което се прилага интрамускулно, обикновено във външната част на бедрото. То може бързо да облекчи симптомите чрез свиване на кръвоносните съдове, отпускане на мускулите на дихателните пътища и намаляване на отока.

Бързото приложение може да бъде животоспасяващо и е най-критичната стъпка при лечението на анафилаксия. Може да се инжектира и през дрехите, ако е необходимо.

Задържа се за около 10 секунди, за да бъде инжектирана пълната доза. За деца се използва педиатрична доза, ако има такава.

След прилагане на епинефрин е важно незабавно се обадим на спешните служби и да информираме диспечера, че подозираме анафилактична реакция. Това е задължително дори ако човекът започне да се чувства по-добре след инжектиране.

Ако симптомите не се подобрят в рамките на 5-15 минути и има втори автоинжектор, трябва да се приложи втора доза епинефрин.

Най-подходящата позиция за човек, който изживява анафилаксия и се чувства отпаднал и замаят, е легнал по гръб с повдигнати крака. Тази позиция помага да се поддържа притока на кръв към жизненоважни органи.

Ако човекът има проблеми с дишането, може да му е по-лесно да седне, но трябва да се избягват резки движения или бързо изправяне. Важно е да се наблюдава дишането и пулса му и да се извърши CPR, ако той изгуби съзнание.

След първоначално лечение и овладяване на състоянието лицето трябва да бъде наблюдавано в болнична обстановка за 4-24 часа поради риск от двуфазна анафилаксия.

Допълнителни лечения

Антихистамините също могат да помогнат за облекчаване на уртикария и сърбеж, но не са заместител на епинефрин. Кортикостероидите биха могли да са от полза за предотвратяване на двуфазна реакция (повтаряне на симптомите), но действат по-бавно.

 

Диагностика

 

Затруднено дишане при анафилаксия

 

Диагнозата анафилаксия е предимно клинична и се основава на бързата поява на характерните симптоми, засягащи множество органи и системи. Здравният специалист трябва да се информира дали има скорошна експозиция на известни алергени, както и да се запознае с времевата рамка, в която се развиват симптомите след експозиция.

Въпреки че състоянието се диагностицира предимно клинично, допълнителни тестове могат да бъдат полезни в определени ситуации. Може да се направи тест за нива на серумна триптаза – кръвен тест, измерващ триптазата, ензим, освободен от мастоцитите. Повишени нива малко след анафилаксия могат да подкрепят диагнозата.

Има и кожни провокационни или прик тестове, които се провеждат от алерголог за идентифициране на специфични алергени, които може да са предизвикали реакцията. Провеждат се специфични IgE кръвни тестове за измерване на IgE антитела към специфични алергени, които могат да помогнат за потвърждаване на сенсибилизация към предполагаеми отключващи фактори.

Препоръки към хората, склонни към анафилаксия

За тези, които имат алергии и са склонни към анафилаксия, е важно да знаят как да осигурят безопасността си. Някои от важните стъпки, които могат да бъдат предприети, включват:

  • Внимателно четене на етикетите на храните и продуктите
  • Задаване на въпроси при хранене навън относно съставките и приготвянето на храната
  • Постоянна наличност на поне два автоматични инжектора за епинефрин, които са в срок на годност
  • Носене на медицинска идентификационна гривна, която дава информация за здравословното ви състояние
  • Информиране на семейството, приятелите, колегите, училищния персонал относно алергиите

 

Заключение

Анафилаксията е бърза и тежка алергична реакция, която може да засегне множество системи на тялото и изисква незабавна медицинска помощ. Тя се задейства от излагане на специфични алергени.

 

Често задавани въпроси

Какво е анафилаксия?

Представлява остра алергична реакция. Може да настъпи от излагане на алерген, който може да бъде специфична храна, лекарство, отрова от насекоми, латекс или други вещества, към които индивидът има повишена чувствителност.

Какви са симптомите?

Симптомите на анафилаксия могат да включват затруднено дишане, подуване на гърлото и езика, бързо спадане на кръвното налягане, копривна треска, силен сърбеж и стомашно-чревни симптоми като повръщане и диария.

Как се овладява анафилаксия?

Епинефринът е лечение от първа линия за анафилаксия, което се прилага интрамускулно, обикновено във външната част на бедрото. Може бързо да облекчи симптомите чрез свиване на кръвоносните съдове, отпускане на мускулите на дихателните пътища и намаляване на отока.

Категории: Здраве|Публикувана: 23.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар