Бахова есенция от дъб – за силни, смели и упорити хора

Обновена: 03.04.2024|
Бахова есенция.

Дъбът има различни ботанически разновидности, в които участват и някои храсти, и е познат под общото латинско название Quercus. В България се срещат около 18 вида. Дъбът е важно дърво за българския фолклор, тъй като здравото му тяло е място за богослужение и култови ритуали, когато в населеното място няма подходящи храмове. 

Дъбът се смята за свещено и лечебно дърво. Части от дървото се използват в модерната и традиционната медицина. Поради това намира място и като Бахова есенция от дъб в терапевтичните капки на д-р Бах.

 

Бахова есенция от дъб

От дъба се извлича есенция, която е част от есенциалните капки на д-р Бах. Екстрактите на Бах имат различни ползи и функции и се използват в зависимост от нашите нужди и желания. Подобно на дъба, тази есенция е свързана със здравината и устойчивостта на дървото. Бахова есенция от дъб е подходяща за силни, упорити и решителни хора.

Дъбът може да помогне на постоянните и твърди хора да удържат границите си, за да не се претоварват от собствената си непоклатимост.

Типично за упоритите и решителни хора е неспособността да се откажат от начинанието си и да се борят до последната глътка въздух. Не всички неща в живота обаче изискват подобно натоварване от нас. За да постигнем баланс и да сме умерени в живота си, може да помогне именно бахова есенция с дъб.

Когато много хора разчитат на нас и ни виждат като устойчиви и силни личности, лесно се получава претоварване и често престъпване на границите. Това може да се отрази на тялото ни и да доведе до хронична физическа и психическа умора. Приемът на капки с бахова есенция от дъб помага да се погрижим за себе си, за да може да поддържаме своята решителност и да имаме силата да окажем подкрепа на хората около нас.

Бахова есенция от дъб дава възможност да се отпуснем и да се погрижим за себе си, да се научим да сме умерени в живота си и да различаваме полезната от ненужната упоритост.

 

Какво е дървото дъб?

 

бахова есенция от дъб

 

Дъбът е разпространен в България и в цяла Европа. Дървото е едро, с широко разперена корона. Ако расте на открито, може да се разпростре хоризонтално, докато в гористи местности расте по вертикал и може да достигне до 40-45 метра височина. 

Плодовете на дъба са добре познатите ни жълъди.

Дървесината се използва за направа на бъчви, с чиято помощ се произвежда вино с приятен аромат. Най-старото дърво в България е дъб, който се открива в област Стара Загора, село Гранит. То се смята също за едно от най-дълголетните дървета в света, тъй като е установено, че е на възраст над 1 600 години.

 

Лечебни свойства на дървото

Дъбът съдържа танини, които са полезни за тялото, като го предпазват от бактериални инфекции и укрепват тъканите. Тези полезни съединения се откриват във всички части на дървото и могат да предложат различни ползи за здравето на организма ни.

От листата и кората на дъба може да се приготвя лечебен чай. Листата помагат за намаляване на кръвното налягане и възпалението в тялото, докато кората е полезна за раздразнения на кожата и скалпа, при стомашен дискомфорт, диария и проблеми с бъбреците и отделителната система.

Вода от сварени жълъди забързва метаболизма, укрепва костната система, регулира кръвната захар и подпомага цялостното здраве на тъканите.

Ползи от листата на дъб

 

бахова есенция от дъб

 

Листата от дъб се използват пресни за налагане на рани, а за консумация се приготвят на пара или под формата на чай.

При вътрешен прием подпомагат здравето на сърдечно-съдовата система, намаляват кръвното налягане и холестерола, докато външната употреба може да намали възпалението, да забърза зарастването на рани и да предпази от инфекция при контузии и наранявания.

За какво помага кората на дъба?

Кората на дъба има стягащо действие върху тялото и също може да се използва вътрешно и външно. Парчета от кората се варят и отварата се пие или се прилага върху тялото. 

С външно използване можем да подобрим здравето на кожата и да помогнат за лекуването на екзема, изгаряне, натъртване, порязване, кървене и т.н.

Благоприятно действие има и при раздразнен и сух скалп.

Гаргара или изплакване на устата с отвара от кора на дъб може да укрепи венците и да предпази устната кухина от инфекции.

Вътрешен прием на отвара от кора на дъб намалява задържането на течности, пречиства бъбреците и пикочните канали и може да намали водата в изпражненията, което е полезно при диария. Чаят от дъбова кора действа благоприятно на разширените вени.

Употреба на жълъдите

 

бахова есенция от дъб

 

Жълъдите могат да се сварят за приготвянето на лечебен чай, но също се използват и смлени. 

Чаят и екстрактите от жълъди помагат за бързо възстановяване на тялото, регулират кръвната захар, заздравяват плътността на костите и балансират метаболитните процеси. Отварата от жълъди може да се използва за успокояване на обриви, изгаряния и сърбежи по кожата.

От смлени жълъди се прави брашно или интересно безкофеиново кафе.

 

Заключение

Дъбът е величествено силно дърво, което има лечебни свойства. Неговата плътна хладна сянка е събирала много хора, търсещи почивка и уединение.

Дъбът е част от цветните есенции на Бах, които се използват под формата на капки за разнообразни нужди. Бахова есенция от дъб помага на упоритите и силни хора да се погрижат за себе си, да постигнат баланс със себе си и да намерят време и възможност да се отделят от време на време от своята непоклатимост.

 

За какво помага бахова есенция от дъб?

Бахова есенция от дъб е подходяща за силни, упорити и решителни хора.
Капките от дъб може да помогнат на постоянните и твърди хора да удържат границите си, за да не се претоварват от собствената си непоклатимост. Бахова есенция от дъб дава възможност да се отпуснем и да се погрижим за себе си, да се научим да сме умерени в живота си и да различаваме добрата от ненужната упоритост.

Какво представлява дървото дъб?

Дъбът е разпространен в България и в цяла Европа. Дървото е едро, с широко разперена корона. Ако расте на открито се, може да се разпростре хоризонтално, докато в гористи местности расте по вертикал и може да достигне до 40-45 метра височина. 

Има ли други ползи за здравето?

Дъбът съдържа танини, които са полезни за тялото, като го предпазват от бактериални инфекции и укрепват тъканите. Тези полезни съединения се откриват във всички части на дървото и могат да предложат различни ползи за здравето на организма ни.

Категории: Билки|Публикувана: 03.04.2024|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар

Публикувана: 3 април 2024 в 10:25 | Категория: Билки