6 облекчаващи билки за възпалено гърло

Обновена: 11.03.2024|
Видове кашлица. Грип. Мурсалски чай. Билки за възпалено гърло.

Възпаленото гърло е проблем, с който често се сблъскваме в преходните сезони, когато имунитетът пада, а навън започват да виреят различни видове вируси. Тази болка и дразнене в гърлото, особено по време на преглъщане, несъмнено е един от най-неприятните симптоми. Причината за него може да бъде вирусна или бактериална инфекция.

Може да се изненадате, но понякога облекчението се крие точно под носа ви. Има билки за възпалено гърло, които лесно се намират у дома и лесно успокояват болката и дразненето. С тях ще ви запознаем днес.

 

  1. Лайка при възпалено гърло

Лайката е любима билка по нашите географски ширини, не само защото е лесно достъпна, но и защото е един от най-старите известни билкови лекове.

kurk pep 400
kurk pep 600
kurk pep 400
kurk pep 600

Тя има противовъзпалителни, антиоксидантни и стягащи свойства, които намаляват отока и зачервяването.

Пиенето на чай от лайка може да помогне за облекчаване на симптомите на настинка, включително възпаленото гърло. Спазмолитичното действие на лайката може също да намали кашлицата, ако добавим и нея към останалите симптоми, с които трябва да се борите.

Тя също така стимулира имунната система и помага на тялото ви да се бори срещу инфекцията. Допълнително чаят от лайка е известен и със свойството си да насърчава спокойния сън, който също е важен за бързото възстановяване на организма след боледуване.

Достатъчно е да направите запарка от 1 ч. л. цвят от лайка и чаша вода за 5 мин. Инхалациите с лайка също са добра идея, особено при по-тежки симптоми или ако не обичате чай.

 

  1. Билки за възпалено гърло: Мента 

 

Бял дроб - пречистване с мента. Билки за възпалено гърло.

 

Добре познатият любим вкус на мнозина – ментата, съдържа противовъзпалителни съединения и е много успокояваща за гърлото, защото го кара леко да изтръпне, като по този начин облекчава болката. Ментолът в ментата също така има отхрачващи свойства, които да облекчат и придружаващата кашлица. Допълнително ментата има антибактериални и антивирусни свойства, които помагат на организма да се пребори с бактериите и патогените, които попадат в тялото през устата.

За да си приготвите чай от мента у дома, добавете пресни листа от мента във вряща вода за 3-5 минути, след което прецедете. Най-хубавото е, че ментовият чай е без кофеин и вкусът му не изисква допълнително подслаждане.

Можете да се доверите и на спрейове за гърло с мента, както и на етерично масло за компреси. Но запомнете, че етеричните масла никога не се поглъщат и използват самостоятелно. 5 капки етерично масло от мента можете да смесите с малко зехтин, бадемово или кокосово масло.

 

  1. Сминдух при възпалено гърло

Сминдухът или познат още като чимен, също е добре познат у нас и е друг натурален лек в списъка на билки за възпалено гърло. По-известен е като подправка най-вече на ястия с картофи.

Чименът на прах се използва и в овкусяването на различни видове салами, защото не си сменя вкуса при обработка. Като цяло сминдухът може да се консумира под формата на семена, локално масло или чай от сминдух.

Сминдухът убива бактериите, които причиняват дразнене или възпаление, и помага за облекчаване на болката.

Ето и едно предложение как да го използвате под формата на специален лек за гаргара, за който са ви необходими само 2 с. л. сминдух и 1 литър вода:

  • Добавете семената от сминдух към водата със стайна температура.
  • Поставете го върху котлона и оставете да заври.
  • След това намалете огъня и го оставете да къкри около един час.
  • Когато водата смени цвета си (след около час), махнете от котлона и оставете да се охлади.

Можете да използвате този лек, още приятно топъл, за гаргара два-три пъти на ден.

 

  1. Билки за възпалено гърло: Куркума

Куркумата (турмерик) е от едно семейство с джинджифила. По-често се използва като подправка – изсушена и смляна на ярко жълт прах.

Но можете също така да я приготвите и пиете под формата на чай за облекчаване на възпалено гърло.

За целта добавете смляна куркума във вряща вода, оставете да къкри няколко минути и прецедете в чаша. Чувствайте се свободни да добавите и подсладител.

Наличието на широка гама от витамини, минерали, диетични фибри и протеини прави куркумата мощно противовъзпалително, антиоксидантно, отхрачващо, противогъбично, антисептично, карминативно и антиканцерогенно средство.

Всичко това в комбинация е идеално за облекчаване на досадни симптоми като болки в гърлото, дразнене и лека кашлица.

При възпалено гърло можете да опитате и гаргара като смесите ½ ч. л. куркума и ½ ч. л. сол в чаша гореща вода. Хубаво е да пиете мляко с куркума преди лягане, за да избегнете болката в гърлото през нощта.

Като бонус ще ви дадем и една рецепта за супа от куркума, известна като „кашаям“, която се използва от векове за облекчаване на възпалено гърло.

Необходими са ви малко джинджифил, черен пипер, листа от тулси (свещен босилек), чесън, и разбира се – куркума. Добавете ги към малко вода и оставете да ври 20 минути (или докато водата намалее до половината от първоначалното си количество).

Прецедете и изпийте течността, за да получите облекчение от възпалено гърло и да предотвратите появата на кашлица.

 

  1. Корен от бяла ружа при възпалено гърло

Тук вече някои ще бъдат изненадани. Бялата ружа е не само красиво цвете, но и полезна многогодишна билка. Слузестото вещество в корена от бяла ружа го прави незаменимо средство за лечение на настинка.

Можете да добавите малко сушени корени към чаша вряща вода, за да приготвите ароматен чай. Консумирането на чая 2-3 пъти на ден ще облекчи бързо болката в гърлото и другите неприятни симптоми на настинка.

Хората с диабет обаче трябва да бъдат внимателни, защото приемът на корен от бяла ружа може да доведе до спад в нивото на кръвната захар!

Има вариант да си направите и студена инфузия. За целта ви трябва 1 литър вода и около 30 г сушен корен от бяла ружа.

Ето и няколко специални указания за приготвянето:

  • Напълнете съд (най-добре по-голям буркан) със студената вода.
  • Поставете корена в парче тензух и го завържете на сноп.
  • Спуснете снопа във водата, докато се потопи напълно.
  • Поставете завързания край на снопа върху отвора на буркана, поставете капака върху буркана и го завийте.
  • Оставете за едно денонощие или за поне 8 часа, след което отстранете снопа.
  • Изсипете желаното количество в чаша и консумирайте през деня.

Можете по желание да добавите подсладител.

 

  1. Билки за възпалено гърло: Корен от женско биле (сладък корен) 

 

Студени крайници. Билки за възпалено гърло. Златно мляко.

 

Билката женско биле също е много разпространена в България. Известна със сладкия си вкус, тя има и много приложения в традиционната медицина.

Сладкият корен има свойства, подобни на аспирина, които могат да помогнат за намаляване на болката в гърлото, както и за други симптоми, свързани с настинка и грип.

За да приготвите чай от женско биле, комбинирайте смлян корен с гореща вода, оставете го да престои за 5 минути, след което го прецедете.

При възпалено гърло обаче е препоръчителна най-вече гаргарата. Можете да смесите корен от женско биле с вода, за да създадете разтвор за гаргара. Оставете го да се охлади до комфортна температура. След това направете гаргара за няколко секунди и изплюйте.

Според проучване гаргарата със сладък корен преди операция намалява риска от възпалено гърло с 50%, в сравнение с гаргарата със сладка вода например.

Внимание! Коренът от женско биле може да бъде опасен при предозиране, особено ако имате придружаващи заболявания. Консултирайте се със специалист преди употреба.

Ако някоя сезонна настинка ви е повалила, вече знаете как да се отървете от досадните болки в гърлото и другите придружаващи симптоми. Чаша чай винаги е добра идея в студеното време, а пък гаргарата можете да използвате при по-тежките ситуации.

Това е списъкът с едни от най-полезните билки за възпалено гърло, които да прилагате. А коя ще бъде най-ефективна при вас, оставяме да разберете сами.

Бъдете здрави!

Каква е причината за възпалено гърло?

Тази болка и дразнене в гърлото, особено по време на преглъщане, несъмнено е един от най-неприятните симптоми, а причината за него може да бъде вирусна или бактериална инфекция.

Кои билки помагат при възпалено гърло?

Облекчаващи свойства имат лайката, ментата, сминдухът, куркумата и др.

Как да прилагаме билките при възпалено гърло?

При възпалено гърло най-полезни са топлите билкови чайове – за директна консумация или гаргара.

Категории: Билки, Здраве|Публикувана: 27.10.2020|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Един Коментар

  1. Баро Вкаров 18.06.2022 at 9:02 - Отговор

    Отвара от канарски вички(уеви главички)

Оставете коментар

Обновена: 11 март 2024 в 16:02 | Публикувана: 27 октомври 2020 в 14:05 | Категория: Билки, Здраве